• DZIEWCZĘTA Z I LO W GRAJEWIE ZNOWU NAJLEPSZE W WOJEWÓDZTWIE

        • 14.05.2019
        • Dnia 22 marca 2019r. w  hali sportowej Szkoły Podstawowej w Wasilkowie, przeprowadzona została Licealiada Województwa Podlaskiego w Aerobiku Rekreacyjnym dziewcząt. Największą liczbę punktów, dającą tytuł mistrzyń województwa podlaskiego zdobyła drużyna dziewcząt z naszej szkoły. Ustalając ocenę końcową sędziowie brali pod uwagę treść aerobową pokazu oraz zdolność zawodnika do prezentowania wytrzymałości sercowo-naczyniowej przez cały czas trwania układu.

          Kolejne złoto w tym roku szkolnym dla I LO w Grajewie wytańczyły: Martyna Efir, Wiktoria Wiśniewska Weronika Karpińska, Patrycja Kuzia, Samanta Walisiewicz, Weronika Sikorska i Izabela Bogdańska.

        • Wyniki 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – eliminacje wojewódzkie

        • 11.04.2019
        •      W piątek 5 kwietnia 2019 roku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w  Białymstoku odbyły się eliminacje wojewódzkie do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Powiat grajewski oraz naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy polonistycznej – Kinga Glińska, która recytowała „Wielkość” Cypriana Norwida oraz fragment „Mistrza i  Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.

          W artystycznych prezentacjach wzięło udział 28 uczestników (5 prezentacji w  Turnieju Poezji Śpiewanej, 1 prezentacja w Turnieju Wywiedzione ze Słowa, 3 prezentacje w Turnieju Teatrów Jednego Aktora, 19 prezentacji w  Turnieju Recytatorskim) reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z województwa podlaskiego.

          Jury w składzie:

          Magdalena Kiszko- Dojlidko – aktorka, wykładowca Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku,

          Gustaw Puchała – instruktor teatralny współpracujący z Zarządem Głównym TKT w Warszawie oraz

          Lila Wyszkowska – instruktor WOAK w Białymstoku, autorka projektów interdyscyplinarnych plastyczno-teatralnych przyznało Kindze wyróżnienie za piękną interpretację tekstów literackich, właściwe frazowanie oraz szeroki wachlarz emocji.

           

                                                                                                                    Gratuluję!!!

                                                                                                                   dr Emilia Świderska

        • Olimpiada ekologiczna

        • 11.04.2019
        • Olimpiada ekologiczna cieszy się największą popularnością wśród młodzieży szkolnej. Jej celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej i odpowiednich postaw względem środowiska, a także budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych. W styczniu odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięło udział 20 uczniów z różnych klas. Do następnego etapu przechodzą tylko osoby, którym udaje się uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi.

          W dniu 6 kwietnia 2019 r. w budynku Urzędu  Marszałkowskiego w Białymstoku odbyły się eliminacje okręgowe olimpiady. Naszą szkołę godnie reprezentowała uczennica klasy Ib Joanna Laszczkowska , uzyskując tytuł finalisty.                               Serdecznie gratulujemy.

        • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

        • 04.04.2019
        • 29 marca 2019r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Grajewie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W pierwszej części konkursu uczestnicy pisali test zaznaczając prawidłową odpowiedź. Tematyka obejmowała szeroko pojęte ratownictwo i pożarnictwo, czyli historię pożarnictwa, struktury PSP i OSP, przepisy i zasady przeciwpożarowe, przepisy budowlane i wiele innych. Uczestnicy z największą liczbą punktów po części pisemnej, w części ustnej odpowiadali na przygotowane dla nich pytania,  a niektórzy byli poproszeni o wykonanie jakiegoś zadania praktycznego. Zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach /szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne/ otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Olga Modzelewska oraz  Natalia Gleba, która ostatecznie zajęła III miejsce. Za przygotowanie uczennic do udziału w konkursie odpowiedzialna była pani Katarzyna Moszczyńska.

        • Konkurs Gramatyki Języka Angielskiego i Kultury Obszaru Anglojęzycznego

        • 02.04.2019
        • Mam ogromną przyjemność poinformować o sukcesie naszego ucznia, JAKUBA DACEWICZA z klasy 3b. Jakub zdobył drugie miejsce oraz nagrodę pieniężną w III edycji Konkursu Gramatyki Języka Angielskiego i Kultury Obszaru Anglojęzycznego 2019 organizowanego przez Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny PWSZ w Suwałkach. Uczestnicy musieli pochwalić się wiedzą nie tylko z zakresu gramatyki, ale też znajomością kultury i historii Wielkiej Brytanii do roku 1066. Konkurencja była duża, ponieważ w konkursie wzięło udział niemal 100 uczniów z całego regionu. Do rywalizacji stanęła młodzież m.in. z liceów z Suwałk, Sejn, Augustowa, Ełku, Puńska, Olecka, Łomży i Pisza. Sukces Jakuba cieszy tym bardziej, że zdołał pokonać również uczniów z  oddziałów dwujęzycznych.

                                        JESZCZE RAZ SERDECZNIE GRATULUJEMY!

                                                                                                 Urszula Partyka

        • Dzień Licealisty 2019

        • 29.03.2019
        • Piątek 15 marca 2019 roku był niezwykłym czasem w szkolnym życiu naszych licealistów. Młodzież świętowała go pod nazwą Dnia Licealisty. Społeczność I LO zaprosiła uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych do swojego gmachu, by zaprezentować przed Gośćmi uroki rzeczywistości szkoły średniej z  całym jej zapleczem dydaktycznym i socjalnym.

          Gimnazjaliści zostali powitani przez pana dyrektora Grzegorza Curyło oraz przez swoich nieco starszych kolegów w dużej sali gimnastyczej. Tam mogli obejrzeć część artystyczną i część rozrywkową, których kulminacją było rozstrzygnięcie dwóch konkursów: na najlepszą scenkę (I miejsce zajęła klasa 1a, II – 1c, III – 3b) oraz na Belfra Roku. Licealiści, w drodze głosowania, przyznali ów tytuł ex aequopani Elżbiecie Pawłowskiej oraz pani Katarzynie Moszczyńskiej. W tym roku szkolnym uczniowie dali się ponieść młodzieńczej fantazji i zaproponowali jeszcze dwie inne kategorie: Belfer Kontaktowy - pani Emilia Świderska i Belfer Błyskotliwy – pan Stanisław Adam Doliwa.

          Natomiast Uczniowie szkół podstawowych przebywali w tym czasie w  innym skrzydle naszego dużego budynku i delektowali się (taką mamy nadzieję) smakiem lekcji prowadzonych przez nauczycieli różnych przedmiotów. Poszczególne grupy młodzieży udały się do wyznaczonych pracowni i tam brały udział w kilku i, jak wieść głosi, bardzo atrakcyjnych zajęciach.

          W przerwie między częścią artystyczną a lekcjami nasi Goście mogli posmakować dań z różnych stron świata przygotowanych przez licealistów. Posileni duchowo i w sposób dosłowny też, wrócili do szkół z bagażem doświadczeń pełnym w niesamowite wspomnienia.

                                                                                                                                                Kinga Glińska 2c

        • OLIMPIADA WIEDZY BIOLOGICZNEJ

        • 27.03.2019
        • W bieżącym roku szkolnym do olimpiady przystąpiła trójka uczniów klasy III d uczęszczających na fakultet biologiczny: Dominika Kozłowska, Jakub Sokołowski i Łukasz Turowski. 

          Etap I olimpiady polegał na przygotowaniu pracy pisemnej na wybrany temat. Dominika napisała esej „Powszechne szczepienia – zagrożenie czy wybawienie?”. Łukasz wykonał pracę badawczą dotyczącą obserwacji różnorodności gatunkowej bezkręgowców glebowych w wybranych stanowiskach na terenie miasta Grajewa . Kuba badał wpływ kofeiny zawartej w pokarmie na kanibalizm i agresję karaczanów argentyńskich. Prace były na tyle dobre, że dały możliwość udziału w kolejnym etapie.

          Etap II olimpiady odbył się 23.03.2019 r. polegał na napisaniu testu wiedzy złożonego z 50 zadań.

          Miło jest mi poinformować, że do ostatniego, 3 – go etapu olimpiady zakwalifikowali się: Dominika Kozłowska i Łukasz Turowski. Jest to etap finałowy, który polega na prezentacji prac i ich obronie.

                                                                                         Składam serdeczne gratulacje i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                     Helena Baranowska.

        • MARCOWE SPOTKANIA Z NAUKĄ

        • 27.03.2019
        • W dniu 23 marca 2019 r. odbyły się zajęcia na Wydziale Biologiczno - Chemicznym Uniwersytetu w Białymstoku w ramach tzw. " Marcowych Spotkań z Nauką", w których wzięli udział  uczniowie klas pierwszych i drugich  zainteresowani biologią i chemią. 

          Program zajęć obejmował: samodzielne wykonywanie eksperymentów w warsztatach laboratoryjnych na temat "Chemia jabłka', zapoznanie z zasadą działania mikroskopu elektronowego skaningowego SEM oraz zwiedzanie Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Ponadto uczniowie wzięli udział w pokazie " Smerfastyczne Show" przeznaczonym dla widzów w każdej kategorii wiekowej, podczas którego można było zobaczyć wiele efektownych w kolory i dźwięki reakcji chemicznych 

          Dodatkową atrakcję stanowiły stoiska z regionalną żywnoscią,takie jak:potrawy tatarskie, naturalne kwaszonki, swojskie wędliny i sery.  

                                                                                                    OPIEKUNOWIE: Helena Baranowska i Urszula Partyka.

        • UNIHOKEJ - PODWÓJNE ZŁOTO DLA NASZEJ SZKOŁY 2018/2019

        • 27.03.2019
        • 12 grudnia 2018r. w hali MOSiR w Grajewie odbył się turniej finałowy Licealiady Województwa Podlaskiego w Unihokeju dziewcząt i chłopców.

          Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły, po zajęciu III miejsca w 2016 i w 2017r., w końcu sięgnęła po tytuł mistrzowski, pokonując w bezpośredniej walce: ZS z Suchowoli, XIV LO Białystok, II LO z Łomży i ZS z Wojewodzina.

          Reprezentacja chłopców ILO Grajewo przystąpiła do rozgrywek w roli obrońców tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2017r. Nie zawiedli i po raz kolejny okazali się najlepsi, pokonując w bezpośredniej walce ZS nr 2 Grajewo, ILO Suwałki, ZSM Białystok, ZST Suwałki i ZSMiO z Łomży.

          naszą szkołę reprezentowali

          Dziewczęta:

          Martyna Efir, Wiktoria Wiśniewska, Weronika Zaborowska, Weronika Skibniewska, Ewelina Świderska, Katarzyna Krzyżanowska, Patrycja Kuzia, Aleksandra Laskowska, Weronika Bałdyga, Anna Czapska, Anna Cybula

          Chłopcy:

          Maciej Groszyk, Dawid Kalinowski, Piotr Łajewski, Paweł Dąbrowski, Kamil Sidor, Marcel Formejster, Artur Bieńkowski, Piotr Konopka, Michał Łaguna, Mateusz Lachowicz, Patryk Kuczyński

                                                                Gratulujemy Uczniom i opiekunowi Panu Tomaszowi Kindeuszowi

        • 64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje miejskie

        • 18.03.2019
        • Poezja jest światem przeżyć i refleksji.

          Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem

          w dobie maszyn i komputerów

          ks. Jan Twardowski

          Recytacja to „podawanie tekstu literackiego w postaci żywego słowa” rozumianego jako autonomiczny środek ekspresji. Dobry recytator, podejmujący się artystycznej interpretacji tekstu, operuje głównie głosem, za pomocą którego wyraża nie tylko myślową zawartość dzieła, ale także indywidualne przeżycie. W tym celu harmonię rytmiki i głosek oraz melodię fraz umiejętnie zespala z  wewnętrzną dynamiką uczuć.

          Uczestniczki eliminacji miejskich do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, reprezentujące nasze liceum, udowodniły, iż potrafią wydobyć estetyczne wartości z utworu literackiego i z własnego głosu. Prawda wypowiedzi, połączona z energią deklamacji, nienaganna dykcja i ogólne wrażenie artystyczne sprawiły, że jurorzy przyznali 1. miejsce Kindze Glińskiej z klasy 2c w kategorii „Turniej recytatorski”. Julia Styczyńska (3c) także zajęła 1. miejsce, ale w innej kategorii „Turniej recytatorski – wywiedzione ze słowa”. Obie uzdolnione Licealistki będą reprezentowały szkołę i powiat grajewski podczas wojewódzkich eliminacji konkursu – 5 kwietnia 2019 roku w Białymstoku.

          dr Emilia Świderska

        • Wspomnienia poNorwidowskie

        • 14.03.2019
        • O Cyprianie Kamilu Norwidzie powiedziano i napisano już wiele. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich poetów za „czwartego wieszcza” i prekursora poezji współczesnej. Przebył trudną drogę od prawie całkowitego niedocenienia za życia, aż do odkrycia i uznania swego kunsztu dopiero wiele lat po śmierci. Nie można więc mówić dzisiaj o Norwidzie jako o  poecie zapomnianym – jest patronem bibliotek, ulic i różnego rodzaju stowarzyszeń, a jego twórczość, przekraczająca zdolność pojmowania jej przez współczesnych artyście, ciągle jest na nowo interpretowana na różnego rodzaju konkursach i wieczorkach poetyckich.

          28 lutego 2019 roku miałam możliwość uczestniczenia w jednym z nich, a  mianowicie w IV już edycji wieczorku poetyckiego „Ocalić od zapomnienia” odbywającego się w I Liceum Ogólnokształcącym w Grajewie. Cykl tych spotkań ma na celu przybliżenie dorobku twórczego bardziej i mniej znanych polskich pisarzy. Tym razem był on poświęcony właśnie twórczości Cypriana Kamila Norwida. Ten „poeta wyklęty”, jak czasami zwykło się Norwida nazywać, dziś już odkryty i doceniony – nadal pozostaje nie do końca rozumiany. Stąd też moja ciekawość, w jaki sposób można pokazać tę trudną, intelektualną i aforystyczną twórczość tak, aby była ona w jak największym stopniu przystępna, ponieważ nie ulega wątpliwości, że wirtuozeria wierszy Norwida oraz kunszt jego dramatów wymagają od czytelnika znacznego wysiłku umysłowego.

          Miłym zaskoczeniem był fakt, że scenariusz przedstawienia nie zakładał jedynie deklamacji wierszy wspomnianego już poety. Oprócz nich sporo miejsca zajmowały także formy teatralne – fragmenty białej tragedii „Pierścień wielkiej damy” oraz komedii „Noc tysiączna druga”. Wzajemne przenikanie się liryki i  dramatu, przeplatane komentarzami związanymi z biografią Cypriana Norwida, wywoływało niesamowity efekt. Na uwagę zasługują także partie wokalne, które urozmaiciły całe przedstawienie i wyniosły je na zupełnie inny poziom. Wśród nich pojawił się na przykład utwór z repertuaru Czesława Niemena (który prywatnie bardzo cenił twórczość Norwida), a jego wykonanie wywołało w sali niemałe wzruszenie. O swoim podziwie dla przedstawienia opowiedział także dr Krzysztof Korotkich z Uniwersytetu w Białymstoku, który wzbogacił wieczorek poetycki prelekcją o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida.

          Ogromną rolę w uzyskaniu takiego efektu końcowego odegrało perfekcyjne opanowanie ról przez uczniów, a powiedzenie o nich „młodzi aktorzy” nie wydaje się określeniem na wyrost. Niemniej na uwagę zasługuje także zaangażowanie dyrektora szkoły, który już nie po raz pierwszy dołożył swoją cegiełkę do sukcesu wieczorku, biorąc czynny udział w przedstawieniu. Warto zwrócić również uwagę na rzecz z pozoru błahą, jaką była oprawa scenograficzna – jej idealne dobranie pomogło wczuć się w ten pełen elegancji i  powagi klimat. Wszystkie wymienione elementy składające się na sukces IV edycji wieczorku poetyckiego byłyby niewiele warte, gdyby nie bez wątpienia przemyślany i nieszablonowy scenariusz, który sprawnie przeprowadził odbiorcę przez zawiłe koleje losu wybitnej jednostki, jaką był Cyprian Kamil Norwid, a przez to stał się źródłem powodzenia całego przedsięwzięcia.

           Wierzę, że warto organizować tego rodzaju rozrywki, ponieważ bez względu na to, w jakich czasach żyjemy, człowiek ciągle potrzebuje obcowania z literaturą, z pięknem – ze sztuką szeroko pojmowaną – która jest ponadczasowa, tak jak uniwersalna i ponadczasowa jest twórczość poety, któremu poświęcona była IV edycja wieczorku poetyckiego. Takie wydarzenia pomagają zatrzymać się na chwilę, odłożyć na bok problemy i po prostu zachwycić się pięknem literatury – i za tę możliwość, ze swojej strony, dziękuję.

           

          Izabela Grygo

          absolwentka I LO w Grajewie

          i studentka filologii polskiej UW

          odbywająca praktykę

          pod opieką pani dr Emilii Świderskiej

        • „Ocalić od zapomnienia” – cykl wieczorków poetyckich

        • 14.03.2019
        • Idea wieczorków poetyckich z cyklu Ocalić od zapomnienia narodziła się jesienią 2010 roku, kiedy to powstał pierwszy scenariusz dedykowany życiu i  twórczości wielkiego romantyka – Adama Mickiewicza.

          Edukacyjne cele, które przyświecały autorce scenariusza, wiązały się z  potrzebą krzewienia kultury słowa poetyckiego, przybliżania go młodym wrażliwym ludziom, jakże otwartym na świat piękna i aksjologii. Imperatyw „ocalania” mowy wiązanej, na dodatek tej spod znaku romantycznej czasoprzestrzeni, doprowadził do powstania w naszym liceum pierwszej literackiej kawiarenki. Zaprosiliśmy do niej uczniów, nauczycieli, rodziców uczniów, przedstawicieli organu prowadzącego oraz przyjaciół szkoły. 2 grudnia 2010, 16 listopada 2011 i 22 listopada 2012 roku snuliśmy magiczną opowieść o  twórczości, kolejno: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. I wbrew kasandrycznym wróżbom malkontentów okazało się, że w czasach niesprzyjających poezji młodzi ludzie recytują wiersze wieszczów narodowych, deklamują ich listy, śpiewają piosenki nawiązujące do romantycznego uniwersum.

          Artystyczny kształt każdej edycji wieczorku ogniskował się wokół  dwóch części kompozycyjnych:

          1) biograficzno-anegdotycznej opowieści o poecie, któremu poświęcaliśmy czas, przeplatanej recytacją tekstów literackich oraz epistolarnych, scenkami teatralnymi i śpiewem;

          2) prelekcji o twórczości poetyckiej bohatera wieczorku (trzykrotnie naszą szkolną społeczność zaszczycił swoją obecnością prof. zw. Jarosław Ławski – dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku).

          I za każdym razem słuchaliśmy pięknej piosenki Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia” w wykonaniu naszych uczniów. Delektowaliśmy się smakiem poezji, ale też syciliśmy nasze kubki smakowe przepysznymi domowymi wypiekami przy filiżance kawy czy herbaty, bowiem nasza szkolna sala gimnastyczna na czas wędrówki po biograficznych i literackich obrzeżach naprawdę zamieniała się w kawiarenkę. Blask świec, delikatne punktowe światło, niezwykły klimat spotkania skłaniały obecnych do zadumy i refleksji nad nieocenioną rolą kultury w duchowym życiu człowieka.

          2 grudnia 2010 r.

          16 listopada 2011 r.

          22 listopada 2012 r.

          Po długiej, bo prawie siedmioletniej, przerwie powróciliśmy do idei wieczorków poetyckich i 28 lutego 2019 roku po raz czwarty zaprosiliśmy w  progi naszej szkolnej kawiarenki literackiej szerokie grono odbiorców (licealistów, rodziców uczniów, radę pedagogiczną, przyjaciół szkoły, przedstawicieli starostwa i rady miasta Grajewo).

          I powróciliśmy też do epoki romantyzmu, choć twórczości Cypriana Kamila Norwida – bohatera wieczorku poetyckiego – nie można zamknąć jedynie w romantycznych ramach.

          Konwencja przedsięwzięcia kulturalnego, które już na dobre utrwaliło się w  świadomości odbiorców, została zachowana. Jednak ze względu na duże zdolności taneczne naszych uczniów wprowadziliśmy jeszcze jeden artystyczny komponent – taniec w wykonaniu Weroniki Sikorskiej, Samanty Walisiewicz, Weroniki Karpińskiej, Izabeli Bogdańskiej, Michała Kozłowskiego, Karola Cieślaka, Piotra Łajewskiego i Pawła Łajewskiego). Zresztą sam autor „Pierścienia wielkiej damy”, poszukujący prawdy o człowieku i świecie, odwoływał się w swoim imponującym dorobku artystycznym do rozmaitych odmian sztuki.

                   Wrażliwość na piękno słowa poetyckiego, pasje teatralne, wokalne i  taneczne oraz potrzeba partycypowania w świecie kultury stały się asumptem do przygotowania wieczorku poetyckiego z cyklu „Ocalić od zapomnienia. Cyprian Norwid znany i nieznany…” . A zatem przenieśmy się do artystycznej krainy spod znaku twórczości autora „Promethidiona”.

           

          28 II 2019 r., godz. 17.00-19.00

                   Do naszej literackiej kawiarenki przybywają zaproszeni goście, którzy bardzo entuzjastycznie reagują już od samych jej progów. Są pozytywnie zaskoczeni wyglądem sali gimnastycznej – w tym dniu zupełnie odmienionej.

                   Wieczorek poetycki inauguruje dyrektor I LO Grzegorz Curyło, który wita zgromadzonych, nawiązując w swoim krótkim wystąpieniu do historii kawiarenki literackiej. Następnie Natalia Załuska (3c) śpiewa „Życia małą garść”, wprowadzając wszystkich obecnych do kalejdoskopowej opowieści o  życiu i twórczości Norwida. A słowa pieśni, trzeba przyznać, są celnym komentarzem do Norwidowskiej ścieżki biograficznej:

          ŻYĆ!...jeśli nawet nie masz nic...

          I do zamkniętych musisz pukać drzwi,

          wiesz jak smakuje gorzki chleb

          i zwykła ludzka łza...

          Za chwilę pojawia się Zenon Przesmycki (w tej roli nasza utalentowana uczennica klasy polonistycznej – Julia Styczyńska), krytyk literacki okresu Młodej Polski, odkrywca i wydawca spuścizny artystycznej Norwida. Miriam zaprasza gości siedzących przy kawiarnianych stolikach do wędrówki przez życie i  twórczość Cypriana Ksawerego Gierarda Walentego Norwida. I  dalej już, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez polonistkę Emilię Świderską, podążamy traktem dziewiętnastowiecznego erudyty o szerokich horyzontach i wszechstronnym wykształceniu, zwracając uwagę na miłosne zawirowania w życiu poety, jego koncepcję sztuki i artysty, pojęcie patriotyzmu, zakorzenienie jednostki i społeczeństwa (narodu) w historii i kulturze śródziemnomorskiej oraz chrześcijańskiej.

                   Konferansjerzy – Patrycja Chilińska i Dawid Burzyński – z wielkim wdziękiem snują narrację o bohaterze naszego wieczorku poetyckiego, przeplataną deklamacją wierszy poety – „Sens życia”, „Małżeńska recepta”, „W  Weronie”, „Moja piosnka [II]”, „Moja ojczyzna”, „Pióro”, „Wielkość”. Młodzi recytatorzy (Weronika Żmijewska, Kinga Glińska, Justyna Sokołowska, Julia Styczyńska, Natalia Załuska, Patrycja Chilińska) umilają słuchaczom czas oryginalnymi i jakże pomysłowymi interpretacjami tekstów literackich. Z kolei Agnieszka Konecko, Kinga Glińska, Anna Czapska, Michał Kozłowski, Marcel Formejster, Karol Cieślak i Grzegorz Curyło (tak, tak – pan dyrektor występuje na szkolnej scenie teatralnej w każdej edycji wieczorku) odsłaniają kulisy drapieżnego świata arystokratycznego salonu. Formuła teatralno-scenicznego nawiązania do „Pierścienia wielkiej damy” oraz „Nocy tysiącznej drugiej” ożywia, w  sensie estetycznym, całość opowieści.

                   Etiuda pantomimiczna, rzeźba, żywy obraz i śpiew („Dziwny jest ten świat” w autorskiej aranżacji Natalii Załuskiej, „Pytasz mnie” – w wykonaniu Natalii i Karoliny Maciorowskich oraz oczywiście „Ocalić od zapomnienia” wyśpiewane przez Annę Czapską), wykorzystane w naszym przedstawieniu, są swoistym kluczem do symbolicznych dzieł artysty, który nie był „ani klasykiem, ani romantykiem, ani parnasistą, ani pozytywistą, ani symbolistą”. Działając na skrzyżowaniu kilku prądów i szkół literackich, dzięki swym zdolnościom i  doświadczeniom artystycznym, Norwid nie dał się zaszufladkować ani objąć jakąś jedną formułką. I dlatego też nasza propozycja artystyczna odwołuje się do obrazu-syntezy sztuk, wszak autor „Milczenia” to przecież autentyczny „sztukmistrz”.

                   Na drugą część wieczorku składa się barwna prelekcja o Norwidzie i jego „Nerwach” (choć nie tylko). Dr Krzysztof Korotkich (UwB) z wielką swadą opowiada o mistrzu słowa, który dążył do ładu, pisał o uniwersum będącym syntezą pierwiastków materialnych i duchowych, polskości i europejskości, tradycji i nowoczesności; opowiada o artyście interdyscyplinarnym miłującym prawdę, dobro i piękno, opowiada o prawym człowieku.

          Nad estetycznym kształtem wieczorku poetyckiego pracowało wiele osób, bowiem zadań do zrealizowania, ze względu na artystyczny zakres przedsięwzięcia, było bardzo dużo. Sztuka deklamacji, partie wokalne i  taneczne, żywy obraz, rzeźba, etiuda pantomimiczna, teatralne rekwizyty, przygotowanie gablot tematycznych, zaproszeń i przede wszystkim zaadaptowanie sali gimnastycznej na scenę teatralną i kawiarenkę jednocześnie. Organizatorzy imprezy kulturalnej – Emilia Świderska (scenariusz i reżyseria), Marzena Sosnowska (scenografia) i dyr. Grzegorz Curyło serdecznie dziękują wszystkim, zarówno uczniom, jak i innym osobom za artystyczne zaangażowanie i życzliwość. Kłaniamy się nisko wszystkim gościom, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie.

          dr Emilia Świderska

          Autorzy fotografii:

          Emilia Świderska, e-grajewo.pl

        • POMOC DLA JEMENU

        • 14.03.2019
        • „ Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

          ks. M. Maliński

           

          8 marca postanowiliśmy oznaczyć w naszym kalendarzu nie tylko jako Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale także dzień, w którym pomożemy potrzebującym dzieciom w dotkniętym głodem Jemenie. W tym celu, pod okiem pani Ewy Krajewskiej i pani Katarzyny Wądołkowskiej, zorganizowaliśmy sprzedaż domowych ciast. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu uczniów oraz pracowników udało się nam  uzyskać kwotę 335zł 10 gr.

          Zebraną sumę przekazaliśmy na konto Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego Warszawa.

          Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tę akcję.

          .

        • SREBRNY KOPERNIK

        • 10.01.2019
        • Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie  jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

          I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie utrzymuje stabilny poziom. W rankingu „PERSPEKTYW” w 2019 roku jesteśmy „Srebrną Szkołą”. Wśród 144 podlaskich liceów ogólnokształcących zajęliśmy 15 miejsce. To kolejny rok, kiedy szkoła otrzymuje „tarczę”. W latach 2014, 2016, 2017 i 2018 była to tarcza brązowa. W tym roku powtórzyliśmy sukces z roku 2015, kiedy to otrzymaliśmy tarczę srebrną.

          Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom gratulujemy wspólnego sukcesu.

        • XV Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny

        • 26.02.2019
        • „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. 

          Klaudia Sobolewska, uczennica klasy 1a, zakwalifikowała się do finału XV Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. W maju 2019 roku Klaudia zawalczy o tytuł laureata, stając w szranki z najlepszymi uczniami szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

           Serdecznie gratuluję mojej zdolnej uczennicy sukcesu polonistycznego i uzyskanego już tytułu finalistki konkursu.

                                                                                                                  dr Emilia Świderska

        • Walentynki na sportowo.

        • 21.02.2019
        • W niedzielę 17 lutego 2019r. odbył się Walentynkowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.

          Po bardzo wyrównanej walce w kategorii chłopców zwycięzcami turnieju zostały klasy drugie, na miejscu drugim uplasowały się klasy pierwsze, a klasy trzecie zajęły zaszczytne trzecie miejsce.

          W drużynach mieszanych wygrani są wszyscy, którzy stanęli do rywalizacji sportowej, gdyż najważniejszy jest wspólnie spędzony czas w atmosferze dobrej zabawy i humoru.

          Uczestnikom walentynkowych zmagań sportowych słodkie upominki ufundował Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie.

                                                                                               Ze sportowym pozdrowieniem

                                                                                          Nauczyciele wychowania fizycznego

        • XLIX Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

        • 18.01.2019
        • Serdecznie gratuluję Julii Styczyńskiej, Patrycji Chilińskiej, Agnieszce Konecko i Natalii Załuskiej, uczennicom klasy III C, zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Dziewczyny znalazły się w elitarnym gronie osób, które udowodniły, że z niezwykłą polonistyczną sprawnością i z wielkim wdziękiem potrafią poruszać się w  przestrzeni literackiej, filozoficznej, teatralnej i językowej. Prace naszych Licealistek zostały wysoko i bardzo wysoko ocenione w skali punktowej. Julia otrzymała  aż 60 pkt za swój szkic naukowy, czyli maksymalną punktację (na 75 uczestników zaledwie 8 zostało nagrodzonych taką notą). A to się jednak nie zdarza zbyt często. Mamy, jako społeczność licealna, prawdziwy powód do dumy, zważywszy na to, że udział naszych uczniów w tej trudnej olimpiadzie jest, delikatnie rzecz ujmując, incydentalny. Ale po kolei…

          I etap olimpiady – zawody szkolne

                    Uczennice klasy III C – Patrycja Chilińska, Agnieszka Konecko, Julia Styczyńska oraz Natalia Załuska przystąpiły do 1. etapu olimpiady. Napisały pracę na temat wybrany z zestawu zaproponowanego na dany rok przez Komitet Główny. Zagadnienia dotyczyły literatury i jej obrzeży, języka oraz  teatru. Zapisy regulaminowe zobowiązywały każdą z nich do przygotowania wypowiedzi w formie szkicu naukowego – z bibliografią i przypisami oraz śródtytułami włącznie, o czym Autorki prac dowiedziały się podczas spotkania z  profesorami Uniwersytetu w Białymstoku. Było to spotkanie poprzedzające trud pisania pracy, zorganizowane przez Komitet Okręgowy olimpiady w dn. 6  października 2018 roku. Rozmowa z naukowcami bardzo pozytywnie wpłynęła na motywację uczennic do podjęcia wytężonego wysiłku, którego zwieńczeniem – na tym etapie oczywiście – było powstanie rozprawek problemowych o  objętości od 10 do 15 stron znormalizowanego wydruku komputerowego.

                    Patrycja i Agnieszka podjęły się realizacji tematu związanego z literaturą romantyzmu: Spotkanie – obraz, motyw i problem w twórczości Adama Mickiewicza, Julia zajęła się problematyką z zakresu teatru: Teatr lalek i jego przemiany w wieku XX i XXI, natomiast Natalia, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, pokusiła się o napisanie pracy poświęconej związkom literatury i muzyki: Muzyka w życiu i twórczości pisarzy XX wieku.

          Przygotowywanie pracy wymagało także podjęcia decyzji dotyczącej wyboru literatury podmiotowej spośród bogactwa tekstów (Patrycja analizowała tzw. Sonety odeskie Mickiewicza, Agnieszka – I część Dziadów Mickiewicza, Natalia – Koncert fortepianowy, Dziecko się rodziWielkanoc Jana Sebastiana Bacha Gałczyńskiego, natomiast Julia przestudiowała obszerną literaturę przedmiotu poświęconą działalności teatru lalek w czasie II wojny światowej). Kolejny krok obligował dziewczyny do przeczytania wielu pozycji naukowych, merytorycznie powiązanych z  analizowanym zagadnieniem. Następnie, wspólnie z nauczycielem-opiekunem, uczennice wybrały konteksty interpretacyjne. Młode badaczki twórczości Mickiewicza skonfrontowały ją z filozoficznymi propozycjami Józefa Tischnera (Patrycja) i Martina Bubera (Agnieszka), Natalia za punkt wyjścia przyjęła systematyzację wzajemnej korespondencji literatury i muzyki według Stevena Paula Schera. Julia natomiast punktem odniesienia swoich rozważań uczyniła XXI-wieczny teatr lalek.

          Trud pisania pracy, co potwierdzają moje zdolne Licealistki, przeplatał się z satysfakcją wynikającą z odkrywania nowych krajobrazów literackich czy obszarów interpretacyjnych. Przygotowanie szkicu naukowego, jak się okazało, stanowiło dopiero preludium do właściwego etapu olimpiady. Zgodnie z  regulaminem OLiJP, każda praca powinna być opatrzona dwiema recenzjami. Jedną pisze nauczyciel-opiekun, drugą – inny szkolny polonista (bardzo dziękuję panu dyrektorowi i pani Annie Tecław-Milewskiej). Recenzje nie zawierają ocen szkolnych, a jedynie pozytywną konkluzję typu: „Kieruję pracę do zawodów II stopnia” wraz z uzasadnieniem.

          Kolejny etap to prezentacja rozprawek i  dyskusja nad nimi prowadzona przez nauczyciela – szkolnego opiekuna olimpiady. Prezentacja odbywała się w obecności trzyosobowej Komisji Szkolnej – pana dyr. Grzegorza Curyły (przewodniczącego), pani Emilii Świderskiej (szkolnego opiekuna olimpiady) i pani Anny Tecław-Milewskiej (członka) i zakończyła się pomyślnie dla każdej z uczestniczek.

          Prace uczennic zostały wysłane do Komitetu Okręgowego w  Białymstoku. Szkice interpretacyjne były sprawdzane przez 2 osoby, w tym przez pracownika naukowego Uniwersytetu w Białymstoku. Teraz przed uczennicami II – okręgowy etap olimpiady – 16 lutego 2019 roku i, o ile zakwalifikują się do części ustnej, 9 marca 2019 roku na UwB.

           

          Zawody II stopnia składają się z następujących części:

           

          • zakwalifikowanie szkolnej pracy pisemnej przez jurorów Komitetu Okręgowego;
          • część pisemna, organizowana przez Komitet Okręgowy w miejscu przezeń wskazanym, obejmująca: a) napisanie pracy na temat wybrany z  kilku propozycji – z zakresu literatury lub teatru (czas trwania tej części − 240 minut); b) rozwiązanie testu językowego (90 minut); 
          • rozmowa z jury na temat pracy szkolnej, czyli obrona zawartych w niej obserwacji oraz twierdzeń, służąca zarazem sprawdzeniu historycznoliterackiej i językowej lub teatrologicznej i językowej wiedzy olimpijczyka (z regulaminu olimpiady § 9).

           

          Agnieszko, Julio, Natalio i Patrycjo, życzę Wam powodzenia na II dwuczęściowym etapie olimpiady, jeszcze raz gratuluję i dziękuję za owocną współpracę nie tylko w tej dziedzinie, ale również na wielu innych płaszczyznach.

                                                                                                  dr Emilia Świderska

        • VI PODLASKI KONKURS CHEMICZNY

        • 18.01.2019
        • 14 grudnia 2018r. odbył się etap szkolny VI Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs organizowany jest przez  Instytut Chemii Uniwersytetu  w Białymstoku.

            Zadania tego etapu rozwiązywali również uczniowie klas trzecich naszej szkoły: Maciorowski Mariusz 3a, Kozłowska Dominika 3d, Sokołowski Jakub 3d, Akacki Paweł 3b i Dzik Tomasz 3b.

            Komitet Organizacyjny Podlaskiego Konkursu Chemicznego  zdecydował, że do głównego etapu konkursu dopuszcza 66-u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, którzy uzyskali co najmniej 70% maksymalnej ilości punktów.

            Naszą szkołę będzie reprezentował uczeń Maciorowski Mariusz z klasy IIIa. Etap główny VI PKCh odbędzie się w Instytucie Chemii UwB w piątek 15 lutego 2019r. o godzinie 11.00.

            Serdecznie gratuluję.

                                                                                        nauczyciel  Bożena Paliwoda

        • XXXIV OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ

        • 18.01.2019
        • W dniu 10 stycznia 2019 r. wzorem ubiegłych lat odbyły się eliminacje szkolne XXXIV OLIMPIADY WIEDZY EKOLOGICZNEJ

          Do etapu podstawowego olimpiady przystąpiło 22 uczniów.

          Zawody polegały na rozwiązywaniu testu sprawdzającego wiedzę z ekologii i ochrony środowiska. Niezbędnym wymogiem przejścia do następnego etapu było uzyskanie 80% prawidłowych odpowiedzi.

          Miło jest mi poinformować, że do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowała się uczennica klasy I b Joanna Laszczkowska.

                                                                                   Opiekun: Helena Baranowska.

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 37137