„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy [...] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne za-grożenie”. Słowa te, wypowiedziane przez autora Pana Cogito, stały się zarzewiem wielkich wydarzeń edukacyjnych, które z kolei stały się udziałem społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie w Roku Herbertowskim. Organizatorom przedsięwzięcia kulturalnego przyświecało wiele celów, spośród których kluczowym było popularyzowanie artystycznego dorobku „pana od przyrody” oraz świata wartości z patriotyzmem w roli głównej w Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Propozycja połączenia obchodów Roku Zbigniewa Herberta z wielkim wydarzeniem patriotycznym spotkała się z zainteresowaniem i aplauzem ze strony grajewskich licealistów, którzy bardzo chętnie przystąpili do projektu. Uczniowie starszych klas, dzięki już zdobytej wiedzy, dostrzegli zależność między Herbertowską koncepcją poezji i dziejami narodu pol-skiego, narodu dumnego, oddanego idei wolności i patriotyzmu, dzielnie walczącego, jak po-kazuje historia, o wolność i broniącego jej.
Wspólnota ducha, wrażliwość na piękno poetyckiego słowa, umiłowanie wiedzy oraz Ojczyzny to wartości, które nas zjednoczyły w wielkim wysiłku przygotowania Szkolnych Obchodów Roku Zbigniewa Herberta. Nas, czyli uczniów i nauczycieli zaangażowanych inte-lektualnie, emocjonalnie i duchowo w pracę na rzecz pięknego edukacyjnego przedsięwzięcia, którym do dziś żyje nasza szkoła. A naprawdę bardzo wiele się działo w ciągu tych dwu pamiętnych dni.
Projekt edukacyjny zatytułowany „Wielka Ojczyzna Zbigniewa Herberta” był reali-zowany w grajewskim liceum 29 i 30 października Anno Domini 2018. Czas obchodów nie był przypadkowy, bowiem – jak wiadomo – 29 października to dzień urodzin autora Potęgi smaku.
Szkolne Obchody Roku Herberta, których pomysłodawczynią była Emilia Świderska, poprzedziły trzytygodniowe przygotowania, ponieważ zadań do zrealizowania, obejmujących wiele obszarów aktywności, było dużo. Scenografia (mała sala gimnastyczna, pracownia nr 8, kawiarenka), dekoracje, sztuka recytacji, kunszt muzyczny, artystyczne opracowanie formy plakatów, zaproszeń, przygotowanie gablot tematycznych – wszystko to współtworzyło formułę naszego przedsięwzięcia kulturalnego. Organizatorzy tegoż – Emilia Świderska, Marzena Sosnowska, dyrektor Grzegorz Curyło, którzy czuwali nad całością projektu edukacyjnego, bardzo serdecznie dziękują wszystkim Uczniom zaangażowanym w obchody Roku Herberta.