• Matura 2020 – czas próby w I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

        • 28.02.2020
        • Tradycją naszej szkoły jest próbna matura ustna z języka polskiego, do której przystępują uczniowie klas III (od 2014r.). Taki rodzaj egzaminu, w którym wzięli udział uczniowie klasy III a, b, d  zakończył się 18 lutego 2020 .

               Egzamin przebiegał zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi określonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (każdy uczeń wylosował pytanie, przygotował w ciągu 15 minut wypowiedź monologową i wygłosił ją, po czym wziął udział w części dialogowej egzaminu).

               Dzięki próbnej maturze uczniowie mogli zmierzyć się z formułą egzaminu ustnego, oswoić się z sytuacją stresu egzaminacyjnego oraz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności polonistyczne w praktyce.

               Pragniemy wyrazić uznanie wszystkim Uczniom, którzy podjęli trud egzaminu, dowodząc swojej dojrzałości.

               Serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy za udział w próbnej maturze i życzymy powodzenia na właściwym egzaminie maturalnym.

          Polonistki:

          Beata Lachowicz

          Barbara Aleksandrowicz

        • Awans do etapu centralnego XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

        • 18.02.2020
        • Klaudia Karwowska z klasy 1g i Klaudia Sobolewska z klasy 2a nie dały się zapędzić w kozi róg, nie zasypiały gruszek w popiele, nie podały w  wątpliwość sensu poświęcenia noworocznego, jakże magicznego, czasu na naukę form słowotwórczych, fleksyjnych, frazeologicznych, leksykalnych czy wreszcie składniowych. Zwyciężyły, ponieważ już uzyskały tytuł finalistek konkursu organizowanego pod patronatem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

                      7 stycznia 2020 roku, w II etapie konkursu, dziewczyny przeprowadziły udaną korektę językową trudnego tekstu (załącznik) i sprostały wymaganiom określonym w regulaminie konkursu: „Aby zakwalifikować się do 3. etapu (finału ogólnopolskiego), należy zdobyć w 2. etapie 90% poprawnych odpowiedzi (27 punktów)”. W maju obie Klaudie, biorąc udział w finałowych zmaganiach, powalczą o tytuł laureatek Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego.          

                                      Gratuluję!!!

                                                   dr Emilia Świderska

        • VII Podlaski Konkurs Chemiczny

        • 16.01.2020
        • 13 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny VII Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Konkurs organizowany jest przez Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. W eliminacjach brali udział:

          Beata Pogorzelska  IIId

          Alicja Pruszyńska  IIIa

          Bartosz Kindeusz  IIIb

          Dawid Sarnacki  IIIb

          Komitet Organizacyjny Podlaskiego Konkursu Chemicznego po sprawdzeniu nadesłanych prac zdecydował, że do głównego etapu konkursu  dopuszcza uczniów, którzy uzyskali powyżej  85% maksymalnej ilości punktów. W finale konkursu naszą szkołę reprezentować będzie Bartosz Kindeusz z klasy IIIb, który uzyskał 91,5% maksymalnej ilości punktów. Etap główny VII Podlaskiego Konkursu Chemicznego odbędzie się we wtorek  11 lutego 2020 roku o godzinie 12.00 w budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

          Serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w finałowym etapie.

                                                                                                 nauczyciel chemii

          Bożena Paliwoda

        • 11 listopada w I LO w Grajewie

        • 10.01.2020
        • W dniu  8. listopada  2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości.  W  uroczystości wzięli udział  uczniowie klas I oraz III.

          MARCEL  FORMEJSTER  oraz ADRIAN  KURKOWSKI  z kl. III c wygłosili prelekcję na temat historii i przyczyn odzyskania niepodległości przez Polskę, natomiast  DAWID  BURZYŃSKI, także z klasy III C,  w bardzo  ciekawy sposób przybliżył nam  historię Grajewa z czasów początku ubiegłego wieku. 

          Oprawę muzyczną przygotowały uczennice klasy I oraz III. 

          -KINGA GLIŃSKA  oraz  ANIA  ZYSKOWSKA z klasy  III C  zaśpiewały utwór  „UWIERZ POLSKO”,

          -PAULINA KLIMASZEWSKA  z klasy  I G wykonała  piosenkę  „HONOR  I  GNIEW”.

          -w  wykonaniu EMILII  NAGEL  z klasy  I G usłyszeliśmy przepiękny  utwór „POLSKIE  SRZYDŁA”. 

          -„SEN  O  WARSZAWIE”   wykonały  „GABRYSIA RONG,   ANIA  ZYSKOWSKA, KINGA  GLIŃSKA  oraz  KAROLINA  MACIOROWSKA      .

          -GABRYSIA  RONG  oraz  ANIA  ZYSKOWSKA  zaśpiewały  piosenkę  „KRONIKA”

          Punktualnie o godz. 11.11  odśpiewane zostały 4 zwrotki  hymnu Polski.

          Elżbieta Malinowska i Urszula Partyka

        • MULTITEST 2019

        • 10.01.2020
        •        W październiku 2019r. dziesięciu uczniów klas pierwszych uczęszczających na fakultet biologiczny przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Centrum Edukacji Szkolnej. Test polegał na rozwiązywaniu zadań wielokrotnego wyboru z działu „Badania przyrodnicze” i „ Chemiczne podstawy życia”. Dziewięciu uczestników konkursu uzyskało wyniki zbliżone do wyników średnich i zostało uhonorowanych dyplomem uznania. Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy IA Krzysztof Sztabiński, zajmując 11 miejsce (na 170 uczestników) , za co otrzymał dyplom wyróżnienia.

          Serdecznie gratuluję.

          Helena Baranowska.

        • Klasa I G w krainie poezji

        • 20.12.2019
        • Cnota pokory jest niezbędna w mówieniu o sobie

          (Józef Zenon Budziński)

          4 grudnia 2019 roku uczennice klasy I G, wraz z panem dyrektorem Grzegorzem Curyłą oraz panią profesor Emilią Świderską, miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym, kameralnym spotkaniu autorskim z poetą –  panem Józefem Zenonem Budzińskim. Spotkanie to odbyło się w księgarni ,,Alfa’’ i było, warto to podkreślić, wyjątkowym doświadczeniem. Artysta mieszkający w Grajewie, nie tylko tworzy wiersze. Bliska Jego duszy jest także proza, spełnia się szczególnie w eseistycznych formach. To laureat wielu ogólnopolskich nagród, którego prace tłumaczone były na języki słowiańskie; członek Związku Literatów oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich.

          Nietuzinkowy poeta zachwycił nas swoim talentem, spokojem oraz wytwornością, niezwykłą w dzisiejszym czasach dwornością. Artysta zaimponował nam również ogromną pokorą w mówieniu o  swoich dziełach artystycznych. Podczas godzinnego spotkania, już na początku, dało się zauważyć, że cytat z poety, zamieszczony na początku tego tekstu, zdecydowanie odnosi się do Niego samego, doskonale Go opisuje. Skromność pana Budzińskiego dało się odczuć w każdym geście i w każdym słowie, podobnie jak doświadcza się jej w każdym Jego wierszu. Artysta nie wynosił swojej twórczości na piedestał, a pytania o poziom swoich wierszy pozostawiał do oceny odbiorcom. Pisarz dał się poznać jako niezwykle dobry obserwator, osoba wyjątkowo wrażliwa na piękno duszy, empatyczna, rozumiejąca naturę człowieka oraz ulotność życia. Poeta w dość krótkim czasie zdążył przekazać nam wiele wartości i mądrości, które wybrzmiewały z jego słów.

          Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z  poszczególnymi tomikami wierszy artysty mogliśmy spróbować  zajrzeć w  głąb Jego duszy, co pozwoliło nam na lepsze przygotowanie się do spotkania z panem Budzińskim, który cierpliwie i z ogromną życzliwością odpowiadał na nasze pytania. Usłyszeliśmy frapującą opowieść o początkach pisarskiej drogi pana Budzińskiego, o narodzinach poety, o przebiegu procesu twórczego, o źródłach inspiracji. Również Pani Profesor Świderska postanowiła podzielić się opinią na temat twórczości artysty w kontekście tomiku poświęconego Jego Mamie. Poeta był bardzo wzruszony, bowiem – jak zauważyliśmy – wspomnienie o Mamie dotknęło najpiękniejszej struny jego poetyckiego serca i umysłu też. I choć, jak to ujęła nasza Polonistka, wiersze z tego tomiku ,,eksploatują emocjonalnie czytelnika”, to warto po nie sięgać.

          Słuchanie pana Budzińskiego, tego, w jaki sposób opowiada o poezji, swojej twórczości, najnowszej książce (Spojrzenie słów), ale także o życiu prywatnym, o tak ważnej w życiu osobie, jaką jest Mama, było wielką przyjemnością. W  podziękowaniu za nasz aktywny udział każda z uczennic otrzymała podpisaną przez poetę zakładkę do książki, aby nigdy nie zapomniała o słowach artysty, o tym, jak ważne jest czytanie dobrych pozycji lekturowych. Spotkanie to było niezwykle wartościowe, ponieważ potraktować je można jako prawdziwą lekcję pokory. Mimo że podczas rozmowy poruszane były różne tematy – dotknięte zostały wątki szczęścia, ale także bólu i cierpienia człowieka – ze spotkania wyszłyśmy wzbogacone o nową energię, pełne optymizmu i  afirmatywnego zapatrzenia w piękno życia.

          Ogromne podziękowania za podjętą inicjatywę, zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie spotkania w tak miłych okolicznościach należą się księgarni ,,Alfa’’ w Grajewie, pani Eulalii Haponik, która przyjęła nas do swojego książkowego królestwa z otwartymi ramionami i ciepłym sercem, dzięki czemu mogliśmy poczuć się tam jak u siebie.  Jak to bardzo trafnie skonstatowała pani Haponik, mieliśmy okazję spędzić ten grudniowy czas nie w  towarzystwie jednego, ale nawet dwóch niezwykłych grajewskich pisarzy. Nawiązała w ten sposób do twórczości literackiej pana dyrektora Grzegorza Curyły (Słońce nad Grajewem i Burza nad Grajewem). Cieszymy się, że mamy w Grajewie tak zdolnych Twórców, którzy są chlubą naszego miasta, a ich twórczość jest doceniana. 

          Spotkanie autorskie z panem Józefem Budzińskim było dla nas wspaniałym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że tego typu „zajęcia” edukacyjne będą jeszcze naszym udziałem. Dzięki nim można zajrzeć do krainy poezji, można dotknąć literackich krajobrazów, można usłyszeć szept poetycki. Rozmowy z  ciekawymi i utalentowanymi osobami, jak wszyscy wiedzą, inspirują…

                                              Klaudia Karwowska, kl. 1g

        • 6 Grudnia – Mikołajki

        • 19.12.2019
        • Tego dnia obchodziliśmy imieniny Patrona naszej kochanej szkoły. Solenizant, w asyście pięknych dworzanek, częstował gości pierniczkami oraz zapraszał do cukierni na słodkie co nieco. Tu można było nie tylko kupić, ale też wygrać słodki upominek. Wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na jedno z pytań dotyczących życia i odkryć Kopernika. Przygotowane specjalnie na tę okazję plakaty dostarczały mnóstwa cennych informacji o życiu słynnego astronoma.

          Stoisko odwiedził też tradycyjny Święty Mikołaj, który wraz ze swymi pomocnikami wprowadził nas w przedświąteczny klimat.

          Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację szkolnych Mikołajek, a szczególnie darczyńcom, dzięki którym zebraliśmy 413 złotych. Kwotę przekazaliśmy na rzecz Igi Włodkowskiej – naszej absolwentki - jako wsparcie w walce z endometriozą IV stopnia.

          KL. I a i Id

        • Spotkanie ze sztuką elitarną

        • 19.12.2019
        •     Pod takim hasłem odbył się 21.11.2019 r. wyjazd grupy licealistów na musical „Upiór w operze” do Opery i  Filharmonii Podlaskiej, który zorganizowała nasza polonistka- Pani Beata Lachowicz. Wzięli w nim udział uczniowie klasy II B, realizujący program języka polskiego na poziomie rozszerzonym, oraz uczniowie klasy I E, którzy postanowili odkryć ten rodzaj sztuki.

                Ponadczasowa historia Upiora do ślicznej sopranistki Christine i niebywale emocjonalna muzyka Webbera zachwyca publiczność na całym świecie. My również nie mogliśmy oprzeć się jej urokowi i niezwykłości. Spektakl zrobił na nas ogromne wrażenie , wyzwolił wyobraźnię, wzruszył i sprowokował do myślenia, ponieważ można tę sztukę odczytywać jako dzieło dotyczące problemu konfrontacji z Innym, podejmujące niezwykle aktualną tematykę tolerancji i lęku przed światem z powodu braku akceptacji.

             Będąc w Operze i Filharmonii Podlaskiej czuliśmy się też częścią publiczności Opery Paryskiej – motyw „teatru w teatrze”, znany nam z „Hamleta” Szekspira, decyduje nie tylko o artyzmie dzieła literackiego. Przepiękne marmurowe schody, pojawiające się podczas „Balu masek”, pozwoliły nam poczuć klimat wspomnianej Opery Paryskiej, chociaż Opera i Filharmonia Podlaska także zachwyca. Kluczowym momentem musicalu jest „spadający” z wysokiego sufitu kryształowy żyrandol. Robi to ogromne wrażenie – przeraża i zdumiewa jednocześnie.

             Podobała nam się przebogata scenografia, nie można tego opisać, to trzeba zobaczyć, nastrojowa muzyka oraz gra aktorów i wykonywane przez nich partie muzyczne. Fenomenalny był Damian Aleksander, który wykreował postać tytułowego Upiora. Grał na emocjach widzów, szczególnie w ostatniej scenie jest taki diapazon emocjonalny, że chyba każdy, kto chce czuć, żyć pełnią życia, kochać ,identyfikuje się z Upiorem. Zresztą paleta wszystkich postaci, które funkcjonują w tym spektaklu ,jest niezwykle kolorowa, ciekawa i przez to musical staje się interesujący i pełen dramatyzmu.

                                                             Dziękujemy.

                                                             Karolina Gryczkowska

                                                             Martyna Dudzicka

                                                             Uczniowie kl. II B

        • Gala finałowa konkursu „Mistrzowie i patrioci” w Pałacu Prezydenckim

        • 19.12.2019
        • „ Pamięć o ludziach wielkich
                                                                i wdzięczność za ich              nieprzeciętne osiągnięcia      
                                                                jest powinnością potomnych”

          K.Toporowicz

              „Wielkie rocznice i bardzo ważne dla Polski wydarzenia czcimy także poprzez pokazanie istotnych postaci polskiego sportu, który stał się niezwykle ważnym elementem kształtowania się odrodzonego państwa polskiego” – mówił Andrzej Duda 10 grudnia 2019 roku podczas gali finałowej projektu  „Mistrzowie i patrioci” realizowanego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

              W konkursie „Mistrzowie i patrioci”, zorganizowanym przez Fundację Instytut Łukasiewicza, wzięło udział ponad 1200 uczniów z całej Polski. Wśród uczestników znaleźli się też uczniowie naszej szkoły, którzy uzyskali zaszczytny tytuł laureata konkursu - Łukasz Płochocki - III miejsce, Martyna Dudzicka - wyróżnienie II stopnia – i gościli, wraz ze swoimi polonistkami, w Pałacu Prezydenckim, bowiem projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent Duda i Minister Sportu Danuta Dmowska – Andrzejuk, podczas uroczystości w Sali Kolumnowej, wręczyli laureatom dyplomy oraz nagrody. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja z udziałem Prezydenta RP i przybyłych gości, którą moderował Prezes Instytutu Łukasiewicza- Maciej Zdziarski. Część oficjalna zakończyła się wspólnym zdjęciem. Po spotkaniu młodzież wraz z opiekunami została zaproszona przez Kancelarię Prezydenta RP na obiad w Sali Obrazowej i Ogrodzie Zimowym.

              Jesteśmy dumne z naszych zdolnych uczniów, którzy znaleźli się w zaszczytnym gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu, sławiąc imię naszego liceum. Z ogromną satysfakcją chcemy też podkreślić, że byliśmy jedną z pięciu szkół w Polsce, z których dwoje uczniów zostało laureatami konkursu. Przepełnia nas radość, że Łukasz i Martyna pięknie zaprezentowali sylwetki sportowców, skoczka narciarskiego- Stanisława Marusarza i oszczepniczki- Marii Kwaśniewskiej, którzy miłość do sportu łączyli z miłością do Ojczyzny i którzy w imię honoru i wolności gotowi byli poświęcić nawet życie. To niezwykle budujące, że młodzież zechciała zagłębić się w życiorysy polskich sportowców zasłużonych dla Ojczyzny. Opowiedziane słowami młodych ludzi historie Mistrzów i Patriotów, stawiane przez nich ważne pytania, dowodzą dojrzałości, wrażliwości i patriotyzmu naszych licealistów.

                                               Gratulujemy. Dziękujemy.

                                               Beata Lachowicz

                                               Barbara Aleksandrowicz

        • I Ty możesz zostać św. Mikołajem

        • 19.12.2019
        •     Organizowane od 2004 roku akcje charytatywne w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie  są częścią realizowanego programu wychowawczego, którego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży idei wolontariatu oraz niesienia  bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

              Zorganizowaną w dniach 12-13 XII 2019 r. akcję na rzecz nieuleczalnie chorej trzyletniej Zuzi przeprowadzili uczniowie klasy I E z wychowawczynią –Panią Beatą Lachowicz – pomysłodawczynią i koordynatorką tego programu. Warto też dodać, że uczniowie naszej szkoły od 2014 roku uczestniczyli jako wolontariusze, a cała społeczność szkolna jako darczyńcy w ogólnopolskim projekcie społecznym organizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna, a znanym pod nazwą Szlachetna Paczka.

              Młodzież wykazała się talentem kulinarnym i sprzedawała przygotowane przez siebie ciasta i desery, aby zarobione w ten sposób pieniądze przekazać na konto Fundacji „Serca dla Maluszka”, której podopieczną jest mała Zuzanka.

              Zaangażowanie całej społeczności szkolnej – Uczniów, Nauczycieli, Dyrekcji, Pracowników szkoły w akcję charytatywną dowodzi, że wspólnie potrafimy czynić dobro.

                Serdecznie wszystkim dziękujemy za okazany dar serca
                          - uczniowie kl. I E i wychowawczyni.

        • PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ POWIATU GRAJEWSKIEGO

        • 18.12.2019
        • 23 października 2019 roku w naszej szkole miało miejsce podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół powiatu grajewskiego za rok szkolny 2018/2019, połączone z inauguracją roku sportowego 2019/2020. Puchary, dyplomy oraz upominki najlepszym sportowcom wręczali: Poseł na Sejm RP, Prezes Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego Kazimierz Gwiazdowski, Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Wicestarosta Tomasz Cebeliński oraz zastępca Burmistrza Miasta Grajewo Maciej Bednarko.

          Współzawodnictwo sportowe w powiecie grajewskim prowadzone było na szczeblu szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w kategorii dziewcząt, chłopców i łącznej. Do klasyfikacji końcowej doliczone zostały punkty zdobyte we współzawodnictwie wojewódzkim.

          W roku szkolnym 2018/2019 w powiatowym współzawodnictwie sportowym szkół ponadgimnazjalnych uczniowie I LO w Grajewie zarówno w kategorii dziewcząt, chłopców jak
          i generalnej zajęli I miejsce, zaś we współzawodnictwie wojewódzkim kolejno dziewczęta zajęły miejsce VI, chłopcy XIII, zaś łącznie nasza szkoła sklasyfikowana została na bardzo wysokim VII miejscu w województwie podlaskim.

          Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2018/2019 zdobyli 11 medali finałów wojewódzkich:

          9 złotych:

          • unihokej dziewcząt
          • unihokej chłopców
          • sprawni jak żołnierze dziewcząt
          • sprawni jak żołnierze chłopców
          • aerobik rekreacyjny
          • bieg na orientację dziewcząt
          • bieg na orientację – indywidualnie Martyna Efir
          • bieg na orientację – indywidualnie Piotr Łajewski
          • strzelanie z karabinka kpn 10 – indywidualnie  Ewelina Świderska

          2 srebrne:

          • bieg na orientację chłopców
          • strzelanie z karabinka kpn 10 – indywidualnie  Kamil Sidor

          Uczniów naszej szkoły do udziału we współzawodnictwie powiatowym przygotowywali
          p Tomasz Kindeusz  i p. Marzena Sosnowska, zaś we współzawodnictwie wojewódzkim
          p. Tomasz Kindeusz i p. Katarzyna Moszczyńska.

        • Wspomnienia poHerlingowskie

        • 18.12.2019
        •    Uciekać znaczy też zawsze uciekać od samego siebie, wiedząc, że to niemożliwe, gdyż (jak zauważył słusznie Seneka) w ucieczce czy tylko w podróży „wiezie się ze sobą właśnie samego siebie”.

                                                                       (Gustaw Herling-Grudziński)

             W dzisiejszym świecie wielu z nas ucieka. Uciekamy nie tylko od samych siebie, ale też od drugiego człowieka, prawdy, trudu czy doświadczeń. Codziennie biegamy od punktu do punktu, załatwiając mniej lub bardziej istotne sprawy. Często toniemy w obowiązkach, my wszyscy – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Niektóre dni są takie same. Wychodzimy z domu rano, a  wracamy późnym popołudniem. Zmęczeni, przygotowujemy się jednak do kolejnego dnia, bo chcemy podołać ludzkim obowiązkom. Po godzinie piętnastej robi się już ciemno, ciężko więc o  niepopadanie w jesienno-zimowy marazm.

             A jednak… ten dzień był inny. 25 listopada 2019 roku, trzeci miesiąc roku szkolnego... Poniedziałek, oj, nie wszyscy ten dzień tygodnia ogarniają ciepłymi myślami. Mimo to dał mi on więcej spokoju i ciepła, niż niejeden weekend. O  godzinie 15:30 w sali numer 8 miał rozpocząć się Konkurs Recytatorski Prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – jeden z punktów programu obchodów Roku wielkiego Pisarza. Byłam tam już chwilę wcześniej, zobaczyłam się z  koleżankami i kolegami biorącymi udział w deklamacyjnych zmaganiach. Od progu można było wyczuć magiczną atmosferę panującą w pomieszczeniu. Starannie przygotowana dekoracja dodawała uroku pracowni, w której na co dzień odbywają się lekcje języka polskiego. Do sali weszło trzech eleganckich mężczyzn – to byli Jurorzy. Rozpoczął się konkurs. Byłam zachwycona talentem krasomówczym uczestników. Zostałam wcześniej poproszona przez Panią dr Emilię Świderską o przygotowanie prelekcji na temat życia i  twórczości Herlinga-Grudzińskiego, dlatego zapoznałam się już z wieloma fragmentami jego utworów. Ucieszyła mnie możliwość wysłuchania interpretacji tych tekstów, jakie zaproponowali moi współzawodnicy. Za najciekawsze uważam wystąpienia, w których kilku uczestników wybrało ten sam utwór. Każdy z nich podszedł do tekstu w sposób indywidualny, a te same słowa brzmiały w ich ustach zupełnie inaczej. Każdy zwracał uwagę na zupełnie inne obszary i krajobrazy literackie, podkreślał inne słowa czy emocje. Jakże cudownym doświadczeniem było przekonanie się, że jeden wyraz może budzić w różnych ludziach zupełnie odmienne uczucia i przemyślenia!!!

             Herling-Grudziński był człowiekiem wybitnym. Poruszał tematy osamotnienia, wyalienowania i  ucieczki w świat wewnętrzny, które i dziś przecież nie są nam obce. Był przykładem człowieka niezłomnego, niemogącego porzucić swojej pasji – miłości do literatury,  miłości do tworzenia, miłości do Ojczyzny, mimo wielu przeciwności. Przeżył wojnę, był uwięziony w sowieckim łagrze, walczył w Armii gen. Andersa, uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino, współtworzył paryską „Kulturę”, przez około 50 lat żył na emigracji, z dala od ukochanej ojczyzny. I ze względu na te jego dokonania nie mogliśmy udać, że nie wiemy, komu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dedykował rok 2019, nie mogliśmy milczeniem pominąć tego faktu. Podjęliśmy więc próbę przybliżenia społeczności szkolnej sylwetki wielkiego artysty.

           

             Jak już wspomniałam, zostałam poproszona o przygotowanie prelekcji o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, co, przyznam, bardzo mnie ucieszyło. Spędziłam godziny na czytaniu artykułów i wywiadów o pisarzu. Zapoznając się z autobiografią Herlinga-Grudzińskiego (Najkrótszy przewodnik po sobie samym), która również była bardzo pomocna w tworzeniu prezentacji, czułam, jakbym znała autora książki od lat. Mało tego, miałam wrażenie, że Herling-Grudziński był moim przyjacielem siedzącym tuż obok mnie i  opowiadającym mi historie ze stron książki.

             Wraz z Gabrysią, Dawidem i Marcelem mieliśmy zwizualizować, w formie prezentacji multimedialnej, życie i twórczość Bohatera Roku 2019 kolejnego dnia, czyli we wtorek 26 listopada. Kawiarenka literacka, bo tak zostało nazwane całe wydarzenie, odbyła się w trakcie 3. i 4. lekcji w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas humanistycznych naszego liceum. Równo z dzwonkiem zaczęli oni zajmować miejsca przy stolikach. W sali podniósł się gwar entuzjastycznych rozmów i  pobrzękiwania filiżanek z  herbatą. Mówiliśmy o doświadczeniach wojny, specyfice utworów Herlinga-Grudzińskiego oraz o jego działalności w paryskiej „Kulturze”. Nasze wystąpienia przeplatały kojące dźwięki pianina wygrywane przez Jakuba oraz śpiew Oli, która zaprezentowała swoją autorską piosenkę. Ponadto Elina i ja zostałyśmy zaproszone do wyrecytowania naszych konkursowych fragmentów prozy, które zaprezentowałyśmy dzień wcześniej. Elina wygłosiła niezwykle emocjonalny fragment opowiadania Wieża, a ja przybliżyłam słuchaczom historię Kostylewa, bohatera książki Inny świat. Natomiast Kinga przygotowała odbiorcom niespodziankę. Podzieliła się z nami pięknem wiersza, który napisała nawiązując do Wieży Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

             Spotkaliśmy się z entuzjastycznym odbiorem naszej pracy przez rówieśników, co było dla nas powodem do szczęścia. Dziękujemy!

             Klimat towarzyszący obchodom Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest czymś nie do opisania. Osobiście jestem w stanie stwierdzić, że odnalazłam prawdziwą radość w przygotowywaniu materiałów zarówno do konkursu recytatorskiego, jak i do kawiarenki literackiej. Obudziło to we mnie niepohamowaną chęć zdobywania informacji nie tylko o samym Herlingu-Grudzińskim, ale też o innych równie wielkich przedstawicielach literackiego świata. Uczestnictwo w Szkolnych Obchodach Roku Herlinga-Grudzińskiego nie było obowiązkiem, było czystą przyjemnością. Mój udział w tym wydarzeniu kończę bogatsza o wiele doświadczeń i wartościowych myśli, które wybrzmiały na przykład w wypowiedziach moich koleżanek i kolegów, a które, mam szczerą nadzieję, będą kiełkować w mojej głowie i zostawią po sobie trwały, dobry ślad. Jestem wdzięczna Organizatorom za możliwość współtworzenia tego niezapomnianego wydarzenia. 

             I stał się cud... przez te dwa dni przestaliśmy uciekać. Przestaliśmy pędzić za obowiązkami, aby ze wszystkim zdążyć. Pozwoliliśmy sobie na zatrzymanie się w chwili obecnej oraz na usłyszenie tych wszystkich słów, o które nikt z nas nie prosił, ale w gruncie rzeczy każdy ich potrzebował.

                                                                            Zuzanna Pytel, kl. 2b

        • Szkolne Obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 2019 Kawalera Orderu Virtuti Militari

        • 13.12.2019
        • „Jestem pisarzem tego, co jest pomiędzy, innego wymiaru (...). Zaczyna mnie pasjonować, gdy pojawia się przestrzeń między dwoma światami”. Słowa te, wypowiedziane przez autora Wieży, tworzą fundament wielkich wydarzeń edukacyjnych, które stały się udziałem społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie w Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Organizatorom tego przedsięwzięcia kulturalnego przyświecało wiele celów, spośród których kluczowym było popularyzowanie artystycznego dorobku wielkiego pisarza oraz świata wartości z patriotyzmem w  roli głównej w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i w roku obchodów Stulecia naszego liceum (1919-2019).

          Propozycja zorganizowania obchodów Roku Herlinga-Grudzińskiego spotkała się z zainteresowaniem i aplauzem ze strony grajewskich licealistów, tym bardziej że w roku szkolnym 2018/2019 bardzo uroczyście świętowaliśmy Rok Zbigniewa Herberta i jeszcze mieliśmy w pamięci to piękne szkolno-ojczyźniane wydarzenie. Wspólnota ducha, umiłowanie nieprzeźroczystego stylu, subtelna metaforyka, pasja poznawania, zwłaszcza że losy i twórczość tego Artysty słowa są raczej mało znane, skłoniły nas do intensywnej pracy badawczej. W podstawie programowej liceum ogólnokształcącego bowiem, jako tekst obowiązkowy, widnieje jedynie rozpoznawalny Inny świat. Zapiski sowieckie, nad którym poloniści wraz z uczniami pochylają się dopiero w klasie maturalnej. Chcieliśmy więc przybliżyć uczniom naszej szkoły biografię oraz twórczość wielkiego Polaka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości. Więzień sowieckiego łagru, żołnierz Armii Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, emigrant, współpracownik Kultury i Radia Wolna Europa sprawił, że całym umysłem i sercem zaangażowaliśmy się w proces eksplorowania jego – jakże frapującej – krainy rozpościerającej się od Suchedniowa po Neapol. Jednak najwięcej radości dawała nam podróż po kartach jego dzieł, bowiem dzięki niej mogliśmy dotknąć pejzażu duszy Bohatera Roku 2019. A powróciwszy z literackiej eskapady, zaprosiliśmy uczniów humanistycznych, dyrekcję, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły do świata spod znaku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. I, trzeba przyznać, że wiele się działo w  ciągu tych dwu pamiętnych dni.

          Projekt edukacyjny dedykowany autorowi Dziennika pisanego nocą był realizowany w grajewskim liceum 25 i 26 listopada 2019 roku. Poprzedziły go trzytygodniowe intensywne przygotowania, bowiem zadań do zrealizowania, obejmujących wiele obszarów kulturalnej aktywności, było naprawdę dużo. Scenografia (mała sala gimnastyczna, pracownia nr 8), dekoracje, sztuka recytacji, kunszt muzyczny, artystyczne opracowanie formy plakatów, zaproszeń, przygotowanie gablot tematycznych – wszystko to współtworzyło formułę naszego przedsięwzięcia kulturalnego. Organizatorzy tegoż – Emilia Świderska, Jolanta Lamirowska, dyrektor Grzegorz Curyło, którzy czuwali nad całością projektu edukacyjnego, bardzo serdecznie dziękują wszystkim Uczniom zaangażowanym w obchody Roku Herlinga-Grudzińskiego.

        • Szkolne Obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 2019 25 listopada 2019 r. (11.35 – 12.20) – wykład prof. Dariusza Kuleszy

        • 13.12.2019
        • Obchody Roku Herlinga-Grudzińskiego inauguruje prof. zw. Dariusz Kulesza, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, swoim wykładem „Inne światy Herlinga-Grudzińskiego”. Nieszablonowa forma przekazywania wiedzy – frapująca opowieść o życiu i twórczości poety, o świecie aksjologii, godności, cierpieniu, zniewoleniu, upadku moralnym człowieka, nihilizmie, trzymająca w  napięciu, sprawia, że uczniowie myślami przenoszą się do biograficznego i  literackiego świata skomponowanego przez autora Drugiego Przyjścia. Pan Profesor Kulesza, zwracając uwagę na potworną siłę zła, którego ofiarą padli więźniowie sowieckiego obozu pracy, mówi jednocześnie o ludzkim głodzie sprawiedliwości. Konfrontuje też dwa przerażające świadectwa zbrodni – Inny świat i Opowiadania Tadeusza Borowskiego, by spuentować, że w Kamiennym świecie „chora rzeczywistość obozowa” jest naturalnym efektem rozwoju zachodniej cywilizacji, zmierzającej od dawna do katastrofy. Następnie Pan Profesor, szkicując ramy świata przedstawionego Wieży, przywraca nam wiarę w  człowieka, który broni imponderabiliów z kręgu kultury chrześcijańskiej; człowieka postawionego w sytuacji granicznej, człowieka składającego hołd etosowi człowieczeństwa.

        • 25 listopada 2019 r. (15.30 – 18.00) – Konkurs Recytatorski Prozy Herlinga-Grudzińskiego

        • 13.12.2019
        • Rozpoczyna się Konkurs Recytatorski Prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w którym biorą udział nie tylko licealiści, ale również uczniowie szkół podstawowych. Młodzież recytuje łącznie 18 prozatorskich fragmentów dzieł pisarza, bo tylu jest uczestników, wywierając duży wpływ na świat emocji zgromadzonych słuchaczy. Ci ostatni nie kryją łez wzruszenia oraz swojego podziwu dla umiejętności młodych adeptów sztuki recytatorskiej, zwłaszcza że uczniowie podjęli się trudu recytacji trudnych dzieł prozatorskich. Nienaganna dykcja, piękna barwa głosu, właściwy akcent, frazowanie, pauza artystyczna oraz pomysłowość interpretacji sprawiają, że jurorzy stają przed trudnym zadaniem wyłonienia laureatów trzech pierwszych miejsc w  dwóch kategoriach wiekowych (I – ósmoklasiści, II – licealiści). Precyzyjnie określone kryteria oceny recytacji oraz duże kompetencje jurorów  (przewodniczący – ks. Tomasz Chludziński, członkowie – pan Artur Lewczuk, pan Grzegorz Curyło) są gwarancją obiektywnego werdyktu.

          W młodszej kategorii wiekowej laureatami zostają: 1. miejsce – Oliwia Dzięgielewska (fragment Innego świata), 2. miejsce – Igor Borawski (fragment Najkrótszego przewodnika po sobie samym), 3. miejsce – Aleksandra Szatyłowicz (fragment Wieży). Wyróżnienia otrzymują: Agata Finfando i Wiktoria Siedlecka. Z kolei w  drugiej kategorii przyznano aż 4 wyróżnienia: Emilii Czaplickiej (fragment Innego świata), Monice Łagunie (fragment Wieży), Emilii Nagel (fragment Wieży) oraz Weronice Żmijewskiej (fragment Don Ildenbrando). Laureatkami 1. miejsca  ex aequo zostają:  Zuzanna Pytel  (fragment Innego świata) i Elina Pavliv (fragment Wieży);  laureatką 3. miejsca – Aleksandra Czaplicka. Zwycięzcy konkursu oraz uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy, laureaci i  wyróżnieni dodatkowo nagrody książkowe – Inny świat. Zapiski sowieckie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego lub Burzę nad Grajewem Grzegorza Curyły (tak, tak, autorem powieści jest nasz Pan Dyrektor). Artystyczną całość uświetnia występ Szymona Waszkiewicza (1d), który zaprasza zgromadzonych do wysłuchania Romance de amore Gomeza, Etiudy e-moll Tarregi i Przepióreczki. Młody Artysta swoją grą na gitarze wprowadza słuchaczy do świata sztuki muzycznej, pozwala nam wszystkim dotknąć tego, co Herling-Grudziński nazywa innym wymiarem, za co serdecznie dziękujemy.

        • 26 listopada 2019 r. (09.45 – 11.25) – kawiarenka literacka

        • 13.12.2019
        • Herbatka z Herlingiem w szkolnej kawiarence literackiej, w niezwykle miłej atmosferze filiżankowo-ciasteczkowej, to kolejny rozdział sagi o autorze Białej nocy miłości. Jej uczestnikami są uczniowie czterech klas humanistycznych – 1c, 1g, 2b i 3c wraz z nauczycielami. Jakub Cisło (1b), wprowadzając wszystkich zgromadzonych do epistemologicznej odysei o  życiu i twórczości wybitnego pisarza, wykonuje klasyczny utwór Prelude in E-Minor (op.28 no. 4) Fryderyka Chopina (pianino). Po nim prelegenci – Zuzanna Pytel (2b), Gabriela Rong (3c), Dawid Burzyński (3d) oraz Marcel Formejster (3d) snują niezwykle barwne opowieści o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, o jego życiu i  artystycznym dorobku. Zuzia, kreśląc ścieżkę egzystencjalną i twórczą poety, zwraca uwagę na miejsca, które wycisnęły piętno na psychice pisarza. Uporządkowany wywód myślowy, wybrzmiewający piękną polszczyzną, powoduje, że z  wielką przyjemnością słucha się jej prelekcji zatytułowanej Od Suchedniowa do Neapolu – o życiu i  twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Następnie Gabrysia, niczym zaprawiony w bojach wykładowca, przedstawia ciekawe od strony merytorycznej, ale również językowej studium poświęcone interpretacji opowiadania Wieża (Samotność i cierpienie, czyli kilka słów o „Wieży” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego). Uczennica zaprasza słuchaczy do odkrywania świata skrytego za murami wieży. Z wielką swadą, po uprzednim otwarciu narracyjnej szkatułki, opowiada o artyzmie tekstu oraz o jego wielopoziomowej symbolice, tak naprawdę dzieląc się z nami swoim autorskim odczytaniem dzieła. Taka postawa Prelegentki sprawia, że Kinga Glińska (3c), po wcześniejszym pytaniu zadanym przez Gabrysię o to, co się komu w duszy gra po przeczytaniu Wieży, śmiało wkracza na scenę, by zaprezentować wiersz. Wiersz, który powstał pod wpływem opowiadania Herlinga-Grudzińskiego jako owoc indywidualnej recepcji dzieła. Trzeba przyznać, że utwór ten jest dość ciekawą ilustracją świata duchowego młodej Artystki, jej sposobu rozumienia uniwersum. Kinga, interpretując wiersz w myśl zasady – „co poeta miał na myśli”, w charakterystycznym dla siebie stylu, opowiada o wartościach, które pomagają nam żyć i cieszyć się z faktu istnienia. W zasadzie nie opowiada, ale wyśpiewuje hymn na cześć aksjologii. 

          Do drugiej części spotkania muzycznie wprowadza nas Ola Czaplicka (1d), która śpiewa Unieś mnie – przepiękny autorski tekst. Warto nadmienić, że nasza zdolna Wokalistka pod koniec 2018 roku podczas XII edycji Festiwalu Piosenki Polskiej w Piszu wyśpiewała nagrodę Grand Prix od Delphy Records w postaci stworzenia i wyprodukowania autorskiej piosenki. Następnie nietuzinkowy prelegent – Dawid Burzyński – opowiada o Innym świecie, o dramacie życia w  sowieckim obozie pracy, który – słusznie – porównuje do infernum. Nasz młody, niezwykle uzdolniony, Orator prezentuje dzieje życia Herlinga-Grudzińskiego od jego koszmarnego pobytu w Jercewie, poprzez zwolnienie z  obozu, przyłączenie się do Armii Andersa po emigrację i odznaczenie Orderem Orła Białego. Z kolei Marcel Formejster zwraca uwagę na wielką rolę, jaką Bohater Roku 2019 odegrał w tworzeniu paryskiej „Kultury” i jego przyjaźń z Jerzym Giedroyciem. Rozpatruje też trudną kwestię historii najnowszej, gdy z wielką starannością, dbając o historyczne szczegóły, wyjaśnia, co poróżniło przyjaciół: stosunek do porozumienia okrągłostołowego i  stosunek do sytuacji politycznej III RP.

          Anegdoty, dygresje i złote myśli poetyckie są istotną częścią wystąpień uczniów, którzy wykazują się imponującą wiedzą zarówno w dziedzinie literackiej, jak i historycznej oraz dużymi umiejętnościami retorycznymi. Żywy, gawędziarski styl, zróżnicowana konstrukcja zdań, bogata leksyka i  swoboda wypowiedzi robią wrażenie nie tylko na uczniach-słuchaczach, ale także na nauczycielach.

          Finalny akord muzyczny – Ostatnia niedziela w artystycznym wykonaniu Jakuba Cisły – jednoczy słuchaczy, którzy uniesieni zachwytem, dotykają tego, co konstytuuje człowieka – duchowej części ludzkiego bytu.

          Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w Szkolne Obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: Uczniom, Współorganizatorce projektu – pani Jolancie Lamirowskiej, Dyrekcji, Przyjaciołom szkoły.

                                                                           dr Emilia Świderska

          Galeria zdjęć:  Kinga Glińska, Emilia Świderska

        • OGÓLNOPOLSKI KONURS BIOLOGICZNY „WSZCZEP SOBIE ZDROWIE”

        • 12.12.2019
        •  29 listopada 2019r.uczniowie klas drugich uczęszczający na fakultet biologiczny wzięli udział w konkursie  „ Wszczep Sobie Zdrowie”.  Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych. Uczniowie musieli poznać  nie tylko sposoby szerzenia się i objawy chorób, złożone cykle rozwojowe z terminologią łacińską ,ale także tajniki sporządzania i podawania nowoczesnych szczepionek.

             Konkurs składa się z trzech etapów. W eliminacjach szkolnych wzięło udział dziewiętnastu uczniow. Do etapu II zakwalifikował się uczeń klasy II c Mateusz Lachowicz.

                                                                           Serdecznie gratulujemy.

        • Awans do II etapu XVII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego z „Poprawną polszczyzną na co dzień”

        • 12.12.2019
        • W konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, bierzemy udział już od 15 lat. Każdego roku kilkanaścioro uczniów szkoły wyraża chęć zmierzenia się z  frazeologicznymi, leksykalnymi, stylistycznymi i składniowymi zawiłościami języka polskiego. I  to z powodzeniem! Nasi licealiści, reprezentujący nie tylko szkołę, ale również region, zdobywają wysokie lokaty w konkursie. I właśnie ze względu na bardzo dobre wyniki Organizator wyróżnił I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, przyznając szkole spersonalizowane logo. Dziękujemy!

          Uczniowie, za sprawą przygotowań do konkursu, wiedzą, że cytowane słowa należy zapisywać w cudzysłowie, a jeśli dokonuje się ich parafrazy to jednak bez cudzysłowu. Zwycięzcy 1. etapu nie mylą słów: przynajmniej-bynajmniej, wiedzą, że argumenty mogą być nieprzekonywające, a nazwy mieszkańców miast należy, zgodnie z obowiązującą normą, zapisywać od małej litery (małą literą), a na pewno nie „z wielkiej litery”.

          Gratuluję uczennicom klasy 1g – Dominice Dawidowskiej, Natalii Gąsiewskiej, Klaudii Karwowskiej, Zuzannie Skrodzkiej i Katarzynie Szymanowskiej; uczennicom klasy 2a – Annie Czapskiej, Martynie Jaczyńskiej, Natalii Maciorowskiej, Aleksandrze Popowskiej, Weronice Sikorskiej, Klaudii Sobolewskiej i Julii Wróblewskiej oraz Karolinie Maciorowskiej z 3c. Na dziewczynach można polegać, czyli są spolegliwe. Tak, tak!! Słowo „spolegliwy”, wbrew obiegowym opiniom, nie odnosi się do człowieka, który łatwo ustępuje czy szybko się podporządkowuje. Człowiek spolegliwy, jak podaje Słownik języka polskiego, to taki, na którym można polegać, na którego można liczyć; godny zaufania.

          Zwyciężczynie etapu szkolnego po raz kolejny zmierzą się z meandrami polszczyzny 7 stycznia 2020 roku, kiedy wezmą udział w 2. etapie konkursowym. Ich zadaniem będzie korekta językowa tekstu oraz napisanie krótkiej opowiastki wyjaśniającej znaczenie wskazanego przez Organizatorów związku frazeologicznego. W tamtym roku chodziło o to, by nie zasypiać gruszek w popiele. Ciekawe, jakie połączenie wyrazów stanowić będzie punkt wyjścia w tej edycji… W każdym razie nie damy się zapędzić w kozi róg.

          Uczennicom gratuluję i dziękuję za owocną współpracę. Życzę powodzenia na 2. etapie, czyli zakwalifikowania się do 3. etapu.

                                                                          dr Emilia Świderska 

        • V Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej

        • 08.11.2019
        • A każda jak zorza szalona,

          biało-czerwona, biało-czerwona

          (K.I. Gałczyński)

          Czy młodzi ludzie czują się zobowiązani do mówienia o Ojczyźnie? Czy licealiści dotykają tej – jakże pięknej i delikatnej – sfery emocji, których ośrodkiem staje się kraj ojczysty? Czy nasi uczniowie chcą i potrafią utrwalać uczucia patriotyczne? Czy wydobywają w listopadzie właśnie z mroku zapominania piękne czyny, dzięki którym Polska po 123 latach politycznego niebytu stała się ponownie wolnym krajem? Tak! Z wielką dumą i satysfakcją mówię „tak”, bowiem uczennice naszego liceum – Weronika Żmijewska (2a), Zuzanna Pytel (2b) i Kinga Glińska (3c) sercem i umysłem odpowiedziały na nostalgiczny szept polskiej historii i tradycji.

          Adeptki sztuki recytacji wzięły udział już V Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej „Tu nasze miejsce, to nasz kraj” zorganizowanym przez Grajewskie Centrum Kultury 7 listopada 2019 roku. Dziewczyny opowiadały o  narodowych symbolach („a każda jak zorza szalona, / biało-czerwona, biało-czerwona”), o  narodowych świętościach („krzyżyku z  Olszynki), o dumnym i niezłomnym narodzie („Byłeś jak wielkie, stare drzewo, / narodzie mój jak dąb zuchwały”). I  w pięknym – jak zawsze – stylu pokłoniły się Niepodległej, a krasomówczy ton poinkrustowany oryginalną interpretacją tekstów poetyckich Gałczyńskiego („Pieśń o fladze”), Oppmana („Krzyżyk z Olszynki”) i Baczyńskiego („Byłeś jak wielkie, stare drzewo...”) został doceniony przez jury.

          I miejsce – Kinga Glińska,

          II miejsce – Zuzanna Pytel,

          III miejsce – Weronika Żmijewska.                                                       

             Gratuluję i dziękuję!

                                                                     dr Emilia Świderska

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 37131