• Uczniowie naszego liceum na ,,Dialogu pokoleń” w Warszawie

        • 20.10.2019
        • Pamięć o przeszłości oznacza

          zaangażowanie w przyszłość

          /Jan Paweł II/

          W ostatnich latach, co uznaję za pozytywne zjawisko, wzrasta zainteresowanie własnymi korzeniami, a moda na propagowanie sztuki regionu przeżywa prawdziwy rozkwit. Można nawet mówić o komercjalizacji kultury ludowej. I bardzo dobrze! Nierzadko przecież starówki poszczególnych miast, zwłaszcza tych „z duszą”, przyciągają uwagę admiratorów piękna i zwykłych zjadaczy chleba niezwykle estetycznymi, folklorystycznymi, kolorowymi restauracjami, do których aż chce się zajrzeć, bo podświadomość podpowiada nam, że zostaniemy tam ugoszczeni jak u babci. Mimo tych chwalebnych zabiegów i powoli zmieniającego się podejścia do folkloru świadomość większości społeczeństwa na temat szeroko pojętej tożsamości kulturowej jest nadal jednak niewielka. Często zapominając o korzeniach, niefrasobliwie  odrzucamy piękno naszych narzeczy czy gwar ludowych.

          Kiedyś, jak pisał Stefan Żeromski w książce Snobizm i postęp, rodowód chłopski i posługiwanie się gwarą były powodem do wstydu, a już na pewno zażenowania. Teraz – na szczęście – podejście do paseizmu i języka regionu jest zupełnie inne. Wśród nas żyją przecież nieustraszeni apologeci terytorialnego zróżnicowania mowy ojczystej, niebojący się żmudnej, ale jakże ciekawej pracy nad nią, przeprowadzający tysiące badań, mędrcy tacy jak chociażby profesor Barbara Falińska czy profesor Stanisław Gajda. Nie zawahają się oni użyć swego autorytetu i wiedzy nabytej przez dziesiątki lat pracy naukowej do, że tak to ujmę, implantowania ludziom wagi i znaczenia tradycji poprzez promowanie języka regionu, kolorytu lokalnego czy rustykalności.

          Pięcioro małomiasteczkowych miłośników języka, swoistych purystów (sic!), czyli Kinga Glińska, Julia Filipczuk, Dawid Burzyński i Marcel Formejster z klas trzecich oraz Klaudia Karwowska z klasy pierwszej reprezentowało nasze liceum na konferencji Gwary polskie na przełomie XX i  XXI wieku w  badaniach dialektologicznych i  w podstawie programowej. Konferencja, połączona z  warsztatami naukowymi, odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 11-12 października 2019 roku i miała charakter naukowo-metodyczny. Jako przedstawiciele licealnej młodzieży wybraliśmy się tam wiedząc, że odkrywanie naszych korzeni oraz dokumentowanie przeszłości jest naszym obowiązkiem, aby to, co cenne, nie odeszło w zapomnienie wraz z  naturalnym procesem przemijania kolejnych pokoleń. Podczas sesji wyświetliliśmy przygotowaną przez nas prezentację oraz opowiedzieliśmy o  naszej szkole, o jej dobrych wynikach maturalnych, o wybitnych Absolwentach, o sukcesach i  Jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. W czasie trwania konferencji, dzięki merytorycznym, a do tego niezwykle wartościowym wypowiedziom polskich dialektologów, czuliśmy się jak w machinie czasu, która pozwoliła na połączenie przeszłości z  teraźniejszością. Zaskoczeniem było dla nas, gdy prof. Falińska powiedziała, jak wielu określeń gwarowych można użyć, opisując z  pozoru banalny tłuczek do maku. Makotra, makutra, makitra czy donica  to tylko niektóre przykłady werbalnej inkrustacji tegoż. O pięknie dziedzictwa językowego mówiła też dr Elżbieta Piotrowska omawiająca nowe zjawiska we współczesnej polszczyźnie. Tendencje rozwojowe takie, jak: internacjonalizacja, terminologizacja, determinologizacja, unifikacja, wulgaryzacja, uniwerbizacja czy multiwerbizacja uświadomiły nam, że w praktyce posługujemy się nimi (z wyjątkiem oczywiście tej jednej J – niechlubnej), choć nie zawsze umielibyśmy je poddać werbalnej deskrypcji. A tak, właśnie onomastycznej deskrypcji, wszak brałam udział w konferencji językoznawczej, a to przecież zobowiązuje! 

          Z  kolei dr Katarzyna Czarnecka prezentowała zagadnienie, które – przynajmniej na pozór – nam jako grupie z Podlasia wydaje się bardzo bliskie. Szybko jednak okazało się, że gwary wschodniosłowiańskie praktykowane na  Białostocczyźnie nie mają wiele wspólnego z językiem, którym my, młodzież z  Grajewa, posługujemy się na co dzień. Tak naprawdę mieliśmy problem ze zrozumieniem większości prezentowanych przez dr Czarnecką przykładów i  krótkich tekstów, a przecież Podlasie to nasza mała ojczyzna. Tu są nasze korzenie, stąd pochodzimy, więc byliśmy pewni (eh, miał rację ks. Twardowski mówiący o pewności niepewnej), że trudno będzie nas zaskoczyć. W końcu przecież rozumiemy białostoczan, gdy rozmawiamy z nimi w galerii handlowej (tak, tam też bywamy J) czy w dowolnym sklepie w stolicy naszego województwa. Nic bardziej mylnego! Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak bogaty jest nasz region w sensie lingwistycznym i jak wiele jego piękna pozostało jeszcze przed nami do odkrycia.

          Oprócz części naukowej, merytorycznej, rozwijającej nas intelektualnie mieliśmy także czas na integrację i spacer po stolicy. Wraz z grupą uczestników „Dialogu pokoleń”, w towarzystwie nietuzinkowego przewodnika, zwiedzaliśmy Zamek Królewski, gdzie zostawiliśmy po sobie, tak mniemam, dobre wrażenia i wspomnienia. ,,Być królową, czyli kobiety na polskim tronie”, bo tak zatytułowane były „zamkowe” warsztaty, trafiły w  rozległe historyczne zainteresowania naszych trzecioklasistów – Dawida i  Marcela, którzy z wielką swadą i charakterystycznym dla nich gawędziarstwem dyskutowali z panem przewodnikiem. Następnie przeszliśmy do Pałacu Pod Blachą, gdzie mogliśmy wykonać własne dzieła sztuki powiązane tematycznie z  warsztatami. Przez ten czas czuliśmy się jak prawdziwi artyści. Natomiast wieczorem wybraliśmy się do tętniącego życiem, nawet o tej porze, Starego Miasta. „Odwiedziliśmy” też prezydenta – przed jego pałacem, trafiliśmy również przed Grób Nieznanego Żołnierza. Przy okazji tego spaceru sporo dowiedzieliśmy się o historii miasta, o  mijanych przez nas budynkach, a to wszystko dzięki naszemu drugiemu przewodnikowi – Dawidowi Burzyńskiemu (to jeden z  purystów, o których piszę w trzecim akapicie tego felietonu), który okazał się najlepszym przewodnikiem po Warszawie. Może jednak przesadzam… Po Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście – niech tak zostanie.

          Te dwa październikowe dni spędzone w Warszawie, z naszego punktu widzenia, składają się na bardzo wartościowy czas. Jesteśmy wdzięczni zarówno Organizatorom (pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego), Opiekunowi projektu (dyrektorowi Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie – panu Jarosławowi Konopce), jak i naszemu dyrektorowi – panu Grzegorzowi Curyło za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym naukowym przedsięwzięciu. Poznanie takich osobistości jak wykładowcy UW, tworzący grupę specjalistów w danej dziedzinie, autorytetów, mających znaczący wpływ na kształtowanie naszego języka, było niecodziennym doświadczeniem. Możliwość wysłuchania Profesorskich referatów naukowych, ale także opowieści językoznawczych w  tonie gawędy to coś, czego na pewno długo nie zapomnimy. Nie był to pierwszy udział uczniów naszej szkoły w projekcie, ale pierwszy, że tak to ujmę – „wyjazdowy”. Wcześniej konferencje były organizowane w różnych  miejscach, także w gmachu naszego liceum. Bardzo chcielibyśmy jeszcze raz być częścią takiej szczytnej i inspirującej idei. Poczuliśmy się poniekąd badaczami tradycyjnego dziedzictwa kultury materialnej, duchowej i społecznej swojego regionu. A teraz popatrzcie…

          Klaudia Karwowska kl. Ig

        • Spotkanie profilaktyczne z wychowankami Internatu przy ZS Nr 1 w Grajewie

        • 17.10.2019
        • W dniu 25 września  2019 roku, odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Grajewie Panem Grzegorzem Gardockim. Tematem spotkania była pogadanka nt.: "Skutki łamania prawa przez nieletnich". Wychowankowie, którzy mieszkają pierwszy rok w internacie zostali wyposażeni  w podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w placówce oraz poza nią.

        • ZAPROSZENIE

        • 02.10.2019
        • Serdecznie zapraszam wszystkich Pracowników, Emerytów i Rencistów Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie na tegoroczną szkolną uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

               Spotkanie odbędzie się 11 października 2019 r. (piątek) o godz. 1600                   w dużej sali gimnastycznej naszej szkoły.

          Przeżyjmy nasze branżowe święto w życzliwej atmosferze, przy atrakcyjnych występach i dobrej kawie, w odświętnym nastroju i miłym towarzystwie.

                                                      Dyrektor

                                                      Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie

                                                      Grzegorz Curyło

           

        • Spotkanie integracyjne

        • 10.10.2019
        • W poniedziałek 09.09.2019 r. w poczet wychowanków Internatu Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych.

          Celem imprezy była integracja wychowanków i rozwój ich twórczej inwencji. W czasie zabaw młodzież miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności ruchowo-tanecznych, inwencji twórczej, błyskotliwości umysłu oraz  wykazania się znajomością  topografii placówki. Po uroczystym ślubowaniu i słodkim poczęstunku odbyła się wspólna dyskoteka.

           Czas spędzony w gronie rówieśników sprzyjał głębszemu poznaniu, budowaniu poczucia własnej wartości oraz zaspokojeniu  potrzeby przynależności do grupy rówieśniczej.

        • Informacja dla mieszkańców Internatu Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie na rok szkolny 2019/2020

        • 30.08.2019
        • Dokumenty osób, które wnioskowały o przyjęcie do internatu,  zostały pozytywnie rozpatrzone.

           

          Kwaterowanie uczniów w internacie  odbędzie się  31.08.2021  r. (wtorek) od godziny 15.00 – 21.00
          Opłaty:
          Za miejsce w internacie wynosi 90,00 (słownie: osiemdziesiąt pięć)  złotych za miesiąc.

          Ceny posiłków w miesiącu wrzesień 2021 roku  kształtują się następująco i obejmuje 4 posiłki: śniadanie i II śniadanie, obiad i kolacja

          (w poniedziałki bez śniadań, w piątki bez kolacji). Ceny posiłków w kolejnych miesiącach mogą ulec zmianie.

           
          * Śniadanie    2,70 zł

          * II śniadanie 0,60 zł
          * Obiad          6,00 zł
          * Kolacja       2,70 zł        Łącznie 12,00 zł za dzień


          Terminy wpłat : do 10 każdego miesiąca - za dany miesiąc.

          2)  Żywienie na stołówce rozpocznie się obiadem w dniu 01 (środa) września 2021 roku.
          3)  Każdy z wychowanków zobowiązany jest do przywiezienia własnej pościeli  (powłoczki)
          4) W związku z obowiązującymi przepisami PPOŻ i BHP na terenie Internatu obowiązuje ograniczona możliwość korzystania z urządzeń elektrycznych, dlatego obowiązuje zakaz przywożenia telewizorów, czajników, kuchenek, tosterów, grzejników, farelek  itp.

          Telefon kontaktowy:        86 272 20 96 wew. 25 – recepcja internatu    :        86 272 20 96 wew. 24 – kierownik internatu

                Pełnoprawny status mieszkańca internatu nastąpi po podpisaniu umowy cywilnoprawnej pomiędzy Zespołem Szkół Nr 1 w Grajewie, reprezentowanym przez Dyrektora a Rodzicami/Opiekunami prawnymi ucznia.

        • Matura 2019 - wyniki

        • 04.07.2019
        • Wysokie wyniki maturzystów

          z I LO im M.Kopernika w Grajewie w 2019 roku

          Tegoroczna majowa sesja maturalna za nami. Znamy też jej wyniki. Absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Grajewie uzyskali wyniki, które z ogromnej większości przedmiotów są lepsze od średnich wyników licealistów z Podlasia i tych osiągniętych w skali kraju.

          Zdawalność w grajewskim liceum utrzymała się na wysokim poziomie ok. 96%, a warto zauważyć, że do matury przystąpiło 99% tegorocznych absolwentów szkoły. Po sierpniowych poprawkach zdawalność może sięgnąć magicznego poziomu 100 %, gdyż uzupełnić maturę będą mogli nieliczni ci, którym z jednego przedmiotu obowiązkowego to się nie udało w maju.

          Średni wynik szkoły z przedmiotów obowiązkowych oraz  wybranych przedmiotów dodatkowych w zestawieniu z średnim parametrem wojewódzkim i krajowym obrazuje poniższa tabela.

          Wszystkim tegorocznym maturzystom gratulujemy i życzymy sukcesu w procesie rekrutacji na wyższe uczelnie.

        • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

        • 12.06.2019
        • Informuję, że w środę, 19 czerwca 2019 r., odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, połączone z rozdaniem świadectw promocyjnych uczniom,  według poniższego porządku:

          godz. 8.30 – z inicjatywy ks. proboszcza w kościele pw. Trójcy Przenaświętszej w Grajewie odprawiona zostanie msza św. na zakończenie roku szkolnego w intencji społeczności szkolnych;

          godz. 9.30 - w dużej sali gimnastycznej - uroczyste zakończenie roku z udziałem członków Rady Pedagogicznej, delegacji uczniów klas I i II, Rodziców najlepszych uczniów; wręczenie statuetek i listów gratulacyjnych, nagród i wyróżnień;

          ok. godz. 11.00 – w salach lekcyjnych – spotkania uczniów poszczególnych klas z Wychowawcami; wręczenie świadectw promocyjnych.

                                                                          Zapraszam.

          Dyrektor ZS Nr 1 – Grzegorz Robert Curyło

        • SIATKARSKI DEBIUT

        • 13.06.2019
        • 1 czerwca 2019r. na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach rozegrana została Licealiada Województwa Podlaskiego w Siatkówce Plażowej. Do turnieju zgłosiło się 14 zespołów dziewcząt i 13 zespołów chłopców. Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w tego typu zawodach i po całodniowych zmaganiach, na zmianę w słońcu i w deszczu wywalczyli odpowiednio: dziewczęta IV, zaś chłopcy V miejsce.

          Składy zespołów

          dziewczęta: Ewelina Świderska, Martyna Efir i Gabriela Rong

          chłopcy: Piotr Łajewski, Michał Kozłowski

          Uczniów do startu w zawodach przygotowywał pan Tomasz Kindeusz.

        • ZARZĄDZENIE

        • 11.06.2019
        • Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie

          z dnia 11.czerwca 2019 r.

          w sprawie skrócenia czasu lekcji

          w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

          Na podstawie § 7 ust.2 pkt 1 Statutu Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie zarządzam, co następuje:

          § 1

          W związku z dokuczliwym upałem, ostrzeżeniami formułowanymi przez służby ratunkowe oraz trudnymi warunkami odbywania zajęć skracam czas trwania lekcji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie w dniach 12 – 14 czerwca 2019 r. (środa – piątek) do 30 minut. Ustalam poniższy harmonogram zajęć lekcyjnych i przerw w tych dniach:

          • 1. godzina lekcyjna                           8.00 – 8.30
          • przerwa                                            8.30 – 8.40
          • 2. godzina lekcyjna                           8.40 – 9.10
          • przerwa                                            9.10 – 9.20
          • 3. godzina lekcyjna                           9.20 – 9.50
          • przerwa                                            9.50 – 10.00
          • 4. godzina lekcyjna                         10.00 – 10.30
          • przerwa                                          10.30 – 10.40
          • 5. godzina lekcyjna                         10.40 – 11.10
          • przerwa                                          11.10 – 11.20
          • 6. godzina lekcyjna                         11.20 – 11.50
          • przerwa                                          11.50 – 12.00
          • 7. godzina lekcyjna                         12.00 – 12.30
          • przerwa                                          12.30 – 12.50
          • 8. godzina lekcyjna                         12.50 – 13.20
          • przerwa                                          13.20 – 13.30
          • 9. godzina lekcyjna                         13.30 – 14.00

          § 2

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania i obowiązuje w okresie 12 – 14 czerwca 2019 r.

        • KOLEJNE 4 MEDALE DLA I LO W GRAJEWIE

        • 04.06.2019
        • 1 czerwca 2019r. w lesie Pietrasze w Białymstoku odbyła się Licealiada Województwa Podlaskiego w  Biegu na Orientację. Zadaniem zawodników było  pokonanie w terenie lesistym, w jak najkrótszym czasie, ok. 10 km trasy, meldując się odpowiednio, dziewczęta - w 11, zaś chłopcy - w 12 punktach kontrolnych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się umiejętnością posługiwania się mapą i kompasem oraz świetną kondycją fizyczną. Zanotowali kolejny udany występ. Drużyna dziewcząt w składzie: Martyna Efir, Ewelina Świderska i Katarzyna Krzyżanowska, zajęła I miejsce i zdobyła mistrzostwo naszego województwa, zaś chłopcy w składzie: Piotr Łajewski, Mateusz Ruszczyk i  Mateusz Rydzewski zajmując drugą lokatę, zostali wicemistrzami Podlasia. W klasyfikacji indywidualnej zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców złote medale i tytuły mistrzowskie trafiły do uczniów I LO w Grajewie: Martyny Efir i  Piotra Łajewskiego.

          Gratulujemy uczniom i opiekunom: Katarzynie Moszczyńskiej i Tomaszowi Kindeuszowi.

        • ERASMUS+ w I LO W GRAJEWIE

        • 03.06.2019
        • Ostatni tydzień maja w I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie zbiegł się z wizytą wyjątkowych osób. Było to spotkanie podsumowujące trzyletnią współpracę szkół w ramach programu Erasmus+ nad projektem „Move your body and Mind” finansowanego przez Komisję Europejską.  

          Z ogromną radością gościliśmy 29 przedstawicieli szkół z sześciu krajów: Anglii, Bułgarii, Hiszpanii, Łotwy, Francji (a ściślej mówiąc Martyniki) i Turcji. Tydzień pełen wrażeń spędziliśmy w liceum  poznając siebie i nasze zwyczaje: wzięliśmy udział między innymi w kiermaszu regionalnej żywności, którą przywieźli nasi goście i przygotowali nasi uczniowie i ich rodzice, rywalizowaliśmy ze sobą w Mini Olimpiadzie na wesoło i nauczyliśmy się nazw swoich krajów w języku migowym. Goście wraz z nauczycielami i uczniami naszej szkoły zaśpiewali piosenkę „We are the world”. Pokazaliśmy naszym gościom piękne i ciekawe miejsca naszego regionu: stolicę Podlasia – Białystok (nowoczesny kampus i Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Rynek Kościuszki i Pałac Branickich), największy w Polsce - Biebrzański Park Narodowy, Dolinę Biebrzy, wzięliśmy udział  spływie kajakowym Krutynią. W czwartek młodzież uczestniczyła w warsztatach tanecznych prowadzonych przez tancerzy formacji Fair Play Crew, po których wszyscy obejrzeliśmy przezabawny spektakl bez słów. Ostatniego dnia pokazaliśmy naszym gościom Warszawę – jej najważniejsze zabytki i nowoczesną Wolę.

          Pożegnaliśmy naszych przyjaciół ze świadomością, że żyjemy w regionie, który oferuje przyjezdnym wiele atrakcji. Trudno było wybrać miejsca, które ostatecznie znalazły się w programie - jest ich tak wiele. Goście wyjechali zachwyceni pięknymi krajobrazami, naszą gościnnością i serdecznością, a także szybkim rozwojem miast i infrastruktury.

          Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia. Jesteśmy wdzięczni przede wszystkim rodzinom goszczącym: naszym uczniom i ich rodzicom. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować kiermasz żywności, w tym firmie „Mlekpol”. Dziękujemy Panu Wicestaroście Tomaszowi Cebelińskiemu za ciepłe przyjęcie, Grajewskiemu Centrum Kultury za współpracę, firmie transportowej „Mag-bus” oraz jej właścicielowi Panu Grzegorzowi Zorczykowskiemu za bezpieczną jazdę w miłej atmosferze, grajewskim restauracjom „Balton”, „Piecuch” oraz „Spółdzielcza”, a także „Stary Spichlerz” w Ełku i właścicielowi gospodarstwa agroturystycznego „Dolina Biebrzy” we Wroceniu za profesjonalną obsługę. Polecamy ełcki hotel „Kuźnia Smaków”, a także organizujący spływy kajakowe „Port Rosocha” w Ukcie. Dziękujemy firmie „Biebrza Eco-Travel” za sprawną organizację wycieczki i wspaniałych przewodników. Wdzięczność kierujemy w stronę członków formacji „Fair Play Crew” za humor, bezpośredniość i znalezienie czasu w napiętym grafiku. Było nam również miło widząc pozytywne reakcje mieszkańców Grajewa, gdy mijaliśmy ich z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi na ulicy. Dziękujemy Pani Policjantce, która kierowała ruchem na głównym skrzyżowaniu we wtorek – za jej uśmiech i udzielenie pierwszeństwa naszym gościom.

          Pobyt naszych „erasmusowych” partnerów możemy zdecydowanie zaliczyć do przedsięwzięć udanych, przede wszystkim dzięki otwartości i gościnności naszych mieszkańców, a także kompetencji, fachowości i rzetelności lokalnych firm i instytucji, które nie odbiegają standardom europejskim.

        • MŁODZI GŁOSUJĄ w LO

        • 02.06.2019
        • Czy warto brać udział w życiu publicznym? Dlaczego warto uczestniczyć w wyborach? Jak organizowane są wybory? Jakie są uprawnienia organów Unii Europejskiej? Na te i inne pytania uczniowie grajewskiego Ogólniaka mogli debatować w trakcie szkolnej realizacji projektu MŁODZI GŁOSUJĄ. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, które od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań edukacyjnych i profrekwencyjnych przed wyborami. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 miliony uczniów i uczennic, w tym ponad tysiąc z LO w Grajewie.

          Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez: umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze; dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów; zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej. Uczestnictwo w programie daje możliwość wyrażenia przez młodzież – także niepełnoletnią – swoich poglądów w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

          Zdobyta wiedza w obszarze uprawnień Parlamentu Europejskiego, wyborów, ordynacji wyborczych, prowadzenia dyskusji oraz kampanii zachęcających do głosowania pozwoli uczniom świadomie uczestniczyć w tym święcie demokracji.

          Za realizację przedsięwzięcia w I LO w Grajewie odpowiadał Stanisław Adam Doliwa  wraz z uczniami klasy II D realizującymi nauczanie wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Szkolnymi elementami projektu były m.in. prezentacje multimedialne, gry edukacyjne, symulacje edukacyjne, wizualne akcje informacyjne. Jednym z głównych komponentów było przygotowanie i przeprowadzenie szkolnych wyborów. Za tę część w grajewskim Liceum odpowiadała komisja w składzie: Adrian Kurkowski – przewodniczący, Jan Masiewicz i Dawid Burzyński. Głosowanie odbywało się w godzinach 8.00-12.40. Wysoka frekwencja (nominalna: 54.5%; osiągalna/rzeczywista: 71,3%) i duże zainteresowanie przedsięwzięciem świadczy o zainteresowaniu młodzieży problematyką europejską i podmiotową partycypacją w życiu publicznym.

        • MAMY KOLEJNE ZŁOTO x 2

        • 21.05.2019
        • 17 maja 2019 r. na obiektach 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w  Białymstoku odbyła się Licealiada Województwa Podlaskiego w Zawodach Sportowo – Obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Zmagania sportowe obejmowały pięć konkurencji: strzelanie z karabinka Kpn–10, sprawnościowy tor przeszkód, rzut granatem RG–42, bieg na orientację i pierwszą pomoc przedmedyczną. Uczniowie naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni i z bezpieczną przewagą, zarówno w  kategorii dziewcząt, jak i chłopców zajęli I miejsce, zdobywając tym samym tytuł Mistrzów Województwa Podlaskiego i prawo udziału w finale ogólnopolskim. W pokonanym polu zostawili 7 żeńskich i 11 męskich drużyn reprezentujących szkoły z całego województwa.

           Oto składy zwycięskich drużyn:

          Dziewczęta: Martyna Efir, Ewelina Świderska i Natalia Maciorowska,

          Chłopcy: Kamil Sidor, Piotr Łajewski i Michał Kozłowski.

          Opiekunami młodzieży, którzy tak świetnie przygotowali zawodników do poszczególnych konkurencji byli:Katarzyna Moszczyńska i Tomasz Kindeusz.

          Uczniowie naszej szkoły zdobyli też dwa medale indywidualne w  strzelaniu z karabinka Kpn-10. W kategorii dziewcząt złoty medal wywalczyła Ewelina Świderska, zaś w kategorii chłopców srebrny - Kamil Sidor.

          Podobny obraz Gratulujemy historycznego sukcesu uczniom i trenerom!

        • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW I LO 2019

        • 06.05.2019
        • W dniu 26 kwietnia 2019 roku odbyło się uroczyste pożegnanie Uczniów klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

          Uroczytość  rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz oficjalnego przekazania pocztu sztandarowego. Po powitaniu zaproszonych gości głos zabrał dyrektor szkoły pan Grzegorz Curyło, który dokonał podsumowania całego okresu kształcenia, wskazując na liczne sukcesy i wyjątkowe osiągnięcia szkolne tegorocznych Absolwentów. Wiele ciepłych słów do młodzieży, rodziców i nauczycieli skierował także Starosta Powiatu Grajewskiego – pan Waldemar Remfeld, życząc Abiturientom jak najlepszych wyników na maturze oraz trafnego wyboru drogi życiowej.

          Uczniom, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem, Starosta, Wicestarosta i Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego wręczyli pamiątkowe statuetki. Niektórzy Absolwenci otrzymali także dyplomy i nagrody książkowe za udział w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i różnych projektach edukacyjnych. Wychowawcy klas nagrodzili również tych Maturzystów, którzy przez trzy lata pracowali na rzecz klasy czy szkoły.

          W bieżącym roku szkolnym pamiątkowe statuetki odebrało 16 absolwentów:

          - z klasy IIIa - Karolina Łapszys, Julia Wojciechowska, Maciej Groszyk, Mateusz Ruszczyk, Karol Partyka, Weronika Bogdan;

          - z klasy IIIb - Zuzanna Bogdan, Weronika Drozd, Aleksandra Rykowska;

          - z klasy IIIc – Patrycja Chilińska, Weronika Wyraz, Agnieszka Konecko, Dominika Jankowska, Weronika Mysiewicz;

           - z klasy IIId – Dominika Kozłowska i  Jakub Sokołowski.

          Rodzicom wyróżnionych uczniów, którzy otrzymali zaproszenia na uroczystość pożegnania, wręczono listy gratulacyjne. Nasi Absolwenci otrzymali nagrody za osiągnięcia w wielu dziedzinach. Uczennica klasy IIIb Zuzanna Bogdan zajęła II miejsce w Wojewódzkim Turnieju Matematycznym "SIGMA", Dominika Kozłowska z klasy IIId jest finalistką V Olimpiady Wiedzy Biologicznej oraz Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Łukasz Turowski z klasy IIId jest finalistą V Olimpiady Wiedzy Biologicznej oraz zdobywcą wyróżnienia za najlepszą prezentację. Uczennice klasy IIIc: Patrycja Chilińska, Agnieszka Konecko, Julia Styczyńska i Natalia Załuska zostały nagrodzone za wyjątkowe działania artystyczne. Uczniowie naszej szkoły w latach 2016-2019 zdobyli aż 12 medali: 6 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe podczas finałów wojewódzkich zawodów sportowych. Aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciach szkolnego koła ERASMUS. Rozwijali swoje pasje i zainteresowania oraz odkrywali talenty w projektach „Do słuchania”, „Do oglądania-film”, „Do oglądania-teatr”. Z wielką pasją zaangażowali się w przygotowanie szkolnych obchodów Roku Zbigniewa Herberta oraz wieczorku poetyckiego poświęconego Cyprianowi Norwidowi. 

          Tradycją szkoły jest wręczanie statuetek Osobom wspierającym szkołę i zaangażowanym w jej rozwój. W tym roku zaszczytne miano Przyjaciela Szkoły otrzymał pan Marek Mołczanowski z Grajewskiego Centrum Kultury oraz pan Grzegorz Gardocki – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego.

          „Koncert życzeń”, tworzący część artystyczą uroczystości Pożegnania Absolwentów, uczniowie klas pierwszych, drugich i tegoroczni Maturzyści dedykowali dyrekcji szkoły, nauczycielom, pracownikom i zaproszonym gościom. Koncert uświetniły występy wokalne bardzo utalentowanych młodych Artystów naszej szkoły. Wsród występujących znaleźli się także uczniowie klas trzecich, tacy jak Natalia Załuska, Patrycja Chilińska, Agnieszka Konecko i Stanisław Mayzel, którzy niejednokrotnie inkrustowali swoim śpiewem wiele szkolnych przedsięwzięć. Za prowadzenie imprezy odpowiadali Kinga Glińska z klasy IIc oraz Marcel Formejster z klasy IId. Uroczystość Pożegnania Absolwentów przygotowała klasa IIc wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Żurawską i klasa IIIc wraz z wychowawczynią panią Heleną Baranowską.

          Dzień 26 kwietnia 2019 roku z pewnością był szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że nasi Absolwenci długo będą nosili w sercu i pamięci urok tego czasu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ORGANIZATORZY

        • Nasi Młodzi Matematycy!

        • 06.05.2019
        • Dnia 09.04.2019r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem odbył się finał "VIII  Wojewódzkiego Turnieju Matematycznego SIGMA im. Edmunda Pawłowskiego". Wzięły w nim udział reprezentacje pięciu szkół średnich z terenu naszego województwa. Ogółem do finału przystąpiło 34 uczniów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

          • Natalia Maciorowska 1a
          • Krystian Maciorowski 1a
          • Michał Barwikowski 1a
          • Karolina Łapszys 3a
          • Maciej Groszyk 3a
          • Zuzanna Bogdan 3b

          Po godzinnych zmaganiach z zestawem zadań, młodzi matematycy wysłuchali wykładu "Biometria, czyli co inteligentne maszyny są w stanie odczytać z naszej twarzy?", który wygłosił pan Maciej Szymański z Politechniki Białostockiej. Po krótkiej  przerwie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Nasza tegoroczna maturzystka, Zuzanna Bogdan, zajęła drugie miejsce w kategorii klas trzecich.

                                                                  Serdecznie gratulujemy!

          Opiekunem i przewodnikiem matematyków jest P. Małgorzata Burzyńska.

        • FINAŁ V OLIMPIADY WIEDZY BIOLOGICZNEJ

        • 15.04.2019
        • III etap olimpiady odbył się 6.04.2019 r w budynku Instytutu Biologii Uniwersytetu  w Białymstoku. Eliminacje polegały na prezentacji i obronie pracy badawczej lub eseju przez uczniów, którzy pokonali z sukcesem dwa pierwsze etapy ( napisanie pracy oraz zaliczenie testu wiedzy).Naszą szkołę reprezentowała Dominika Kozłowska i Łukasz Turowski z klasy IIId, uzyskując  tytuł finalisty. Łukasz otrzymał także dodatkową nagrodę za najlepszą prezentację. Olimpiada cieszy się coraz większą rangą . Finalista i laureat zostaje zwolniony z postępowania kwalifikacyjnego, uzyskując maksymalną liczbę punktów na kierunkach biologia i ochrona środowiska , a także na farmacji, analityce medycznej i innych kierunkach Uniwersytetu Medycznego (za wyjątkiem lekarskiego i stomatologicznego.

                                             Serdecznie gratulujemy sukcesu.                                                                                            

          OPIEKUN: Helena Baranowska

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 37139