• NASZA SZKOŁA NAJLEPSZA W POLSCE

        • 03.12.2019
        • BORNE SULINOWO 2019

          W dniach 7-10 października 2019r. w Bornym Sulinowie w województwie zachodniopomorskim odbył się XLII ogólnopolski finał zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Nasze województwo zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, reprezentowane było przez uczniów I LO w Grajewie.

          Po dwudniowych zmaganiach i rozegraniu pięciu konkurencji wchodzących w skład tych zawodów, ostatecznie drużyna chłopców w składzie: Kamil Sidor, Piotr Łajewski i Michał Kozłowski zajęła miejsce V, zaś dziewczęta
          w osobach: Martyna Efir, Ewelina Świderska i Natalia Maciorowska zdeklasowały pozostałe uczestniczki i z przewagą 8 punktów sięgnęły po tytuł Mistrzyń Polski.

          Uczniowie naszej szkoły zajęli też wysokie lokaty w poszczególnych konkurencjach. Chłopcy okazali się bezkonkurencyjni w sprawnościowym torze przeszkód, zaś dziewczęta były najlepsze w rzucie granatem i w biegu na orientację. Oba zespoły wzorowo przeszły zmagania związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, zdobywając maksymalną liczbę punktów
          w tej konkurencji.

          Ponadto Martyna Efir i Kamil Sidor wykazali się 100 procentową skutecznością i uzyskali najlepsze wyniki w Polsce w rzucie granatem, zaś indywidualne tytuły wicemistrzowskie w sprawnościowym torze przeszkód przypadły Martynie Efir i dla Piotra Łajewskiego.

          Do startu w zawodach uczniów przygotowywali

          p. Katarzyna Moszczyńska i p. Tomasz Kindeusz

        • VI OLIMPIADA WIEDZY BIOLOGICZNEJ

        • 06.04.2020
        • Wzorem lat ubiegłych  nasi uczniowie  przystąpili do I etapu olimpiady , który polega na wykonaniu pracy badawczej lub eseju. W bieżącym roku szkolnym do drugiego etapu ( testu wiedzy) zakwalifikowała się uczennica klasy III d Patrycja Kalinowska, która napisała ciekawą pracę na temat ”Postrzegamy świat jakim jest, czy wersję stworzoną przez nasz mózg?”

          Serdecznie gratuluję.

          Helena Baranowska

        • Finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej

        • 13.03.2020
        •      W sobotę 29. 02.2020 r. odbyła się w Łomży czternasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Brali w nim udział młodzi adepci scenicznego monologu. Po raz pierwszy w tym konkursie reprezentowała naszą szkołę uczennica klasy I D Aleksandra Czaplicka. Ola zdobyła wiele prestiżowych nagród na konkursach piosenki, ale był to jej debiut w kategorii piosenki kabaretowej. Uczennica dokonała artystycznej interpretacji utworu. K.I. Gałczyńskiego „Muzeum i dziewczyna”, łącząc słowo poetyckie z muzyką Włodzimierza Korcza. Niezwykły talent muzyczny, piękna barwa głosu, prawidłowa dykcja, akcent, frazowanie, umiejętność budowania emocji i wydobywania z dzieła groteskowego dowcipu zachwyciły jurorów, którzy naszą uzdolnioną Licealistkę nagrodzili I miejscem. Laureatka otrzymała też nagrodę ufundowaną przez Wojewodę Podlaskiego -  Bohdana Paszkowskiego.

          Z całego serca gratuluję Oli. Jestem z Ciebie bardzo dumna.

                                                                                     Beata Lachowicz

        • Wspomnienia poFredrowskie

        • 03.03.2020
        • Znany i nieznany. Niedoceniony i uwieńczony zarazem. Polski komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta. Typ oświeceniowca tworzącego w dobie romantyzmu. Oskarżany o zdradę stanu, nieakceptowany ideologicznie przez współczesnych sobie twórców. Zarzucano mu niemoralność oraz brak ducha narodowego, lecz tak naprawdę był wielkim patriotą odznaczonym Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Legii Honorowej oraz honorowym obywatelem Lwowa.

                  Aleksander hrabia Fredro to człowiek wyjątkowy, wielobarwny, odważny, mówiący własnym głosem, jednocześnie pełen wewnętrznych sprzeczności. Jego twórczość jest niezwykle bogata, choć zazwyczaj przypisuje mu się łatkę smutnego komediopisarza znanego głównie z ,,Zemsty” czy ,,Ślubów panieńskich”. Jego utwory weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i grane są na deskach najlepszych teatrów; mistrz dowcipu, ciętego języka i kunsztu prostoty wzniesionej na wyżyny artyzmu .

                  Aleksander hr. Fredro należy do pisarzy znanych. Niewiele jest raczej ludzi w  naszym kraju, którzy nie posłużyli się którymś z przysłów i sentencji wprowadzonych do mowy potocznej przez tego genialnego znawcę ludzkich postaw i  charakterów. Ile jednak tak naprawdę o nim wiemy? Czy potrafilibyśmy wymienić tytuły utworów rzadziej wznawianych?

                  Właśnie po to, aby na nowo odkryć sylwetkę pisarza, pozornie dobrze nam znanego, spojrzeć na jego twórczość w innym świetle, poznać te mniej popularne, a  jednak warte uwagi utwory, 25 lutego 2020 roku w naszym liceum odbyła się już V edycja wieczorku poetyckiego z cyklu ,,Ocalić od zapomnienia”. Wydarzenie to było oddaniem hołdu samemu Twórcy, a także znakomitą okazją do spędzenia  wyjątkowego czasu w roku kalendarzowym – czasu zapustowego. Program nie ograniczał się do mimetycznego recytowania fragmentów utworów Fredry, całość miała charakter twórczy i oryginalny. Rzekłabym – miodny.

                  Scenariusz napisany przez niezastąpioną Panią dr Emilię Świderską, która odpowiedzialna była także za reżyserię, prowadzenie wieczorku przez najlepszych konferansjerów – Kingę Glińską oraz Dawida Burzyńskiego, perfekcyjne opanowanie ról przez młodych, utalentowanych aktorów, piękny śpiew nastoletnich, lecz już doświadczonych wokalistek, znakomita gra młodego kompozytora Jakuba Cisły, wspaniałe recytacje oraz wprawiający w zachwyt występ Pana Dyrektora, również aktora, Grzegorza Curyły – to tylko niektóre miodne komponenty wieczorku. Takiej kumulacji talentów w jednym miejscu, jak określił to wygłaszający prelekcję poświęconą życiu i twórczości Aleksandra Fredry – dr hab. Krzysztof Korotkich, nie widział dawno. Sam Pan Profesor z  Uniwersytetu w Białymstoku – intelektualista i krasomówca – bardzo zaciekawił gości swoim frapującym i barwym wystąpieniem Po co nam Fredro? Przedstawił autora jako genialnego obserwatora, twórcę-samouka, którego kunszt często jest niedostrzegany, niesłusznie bagatelizowany. Zaprezentował go także, ot tak po prostu, jako dobrego człowieka – kochającego męża i ojca. Profesor uświadomił zebranym, że utwory Fredry są uniwersalne, zawsze aktualne, a ich tematyka nieprzemijająca, ponieważ wybrzmiewają w nich dwa motywy: miłość i pieniądze. Podobnie Fredrę opisał nawet sam Tadeusz Różewicz, mówiąc, że Fredro „To jedyny polski dramatopisarz, który zajmował się życiem”. Utwory Fredry są na wskroś prawdziwe, obnażają ludzkie słabości, bo tak naprawdę każdy z nas jest przecież w pewnym stopniu Rejentem, z którego postępowania mógł kiedyś dworować. Profesor radził, aby na sztukę komedii Fredry spojrzeć jeszcze raz, ponieważ dzięki perfekcyjnie sportretowanym postaciom jego proza bawiąc, uczy życia.

                  Całości spotkania dopełniła magiczna atmosfera. Blask świec, punktowe światło, przepiękny wystrój (którego autorką była Pani Jolanta Lamirowska) skłoniły obecnych do refleksji, a smak kawy (herbatki) i domowych ciast sprawił, że nasza szkolna sala gimnastyczna na czas tej wędrówki po biograficznych i literackich obrzeżach zamieniła się w prawdziwą kawiarenkę kulturalno-poetycką.

                  Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia goście mieli okazję zostać i  wymienić się swoimi odczuciami. Cudownie było na koniec słyszeć pozytywne opinie, słowa podziwu dla organizatorów tego kulturalnego przedsięwzięcia, widzieć Gości zadowolonych, usatysfakcjonowanych tym, co zobaczyli oraz czego się dowiedzieli. Rozpierała nas duma, bowiem i my – uczniowie byliśmy przecież częścią tego nietuzinkowego projektu.

                  Ów wyjątkowy czas pozwolił zebranym zatrzymać się na chwilę, poznać nieznane oblicze Fredry, ocalić je od zapomnienia. To spotkanie stworzyło okazję do odkrywania literackiego uniwersum Bohatera wieczorku oraz zachwytu nad jego sylwetką twórczą. A wzruszenia, których dostarczyły nam kreacje aktorskie młodych adeptów sztuki teatralnej, na zawsze w nas pozostaną. Chapeau bas! Mam nadzieję, że jeszcze niejeden raz będę miała możliwość współtworzenia tej pięknej inicjatywy. Ostatecznie mamy ich (pisarzy, poetów) wielu – tych znanych i nieznanych, których warto „ocalać”. Ocalać od zapomnienia.  

          Klaudia Karwowska, kl. 1g

        • V edycja wieczorku poetyckiego z cyklu „Ocalić od zapomnienia” Fredro znany i nieznany…

        • 02.03.2020
        •            25 lutego 2020 roku nazwisko Aleksandra hr. Fredry było odmieniane niemalże przez wszystkie przypadki, a to za sprawą Organizatorów kolejnego wieczorku poetyckiego dedykowanego jednemu z największych polskich dramatopisarzy. W  dniu tym do naszej szkolnej kawiarenki literackiej przybyło wielu zaproszonych gości – Rodzice uczniów występujących na scenie, przedstawiciele organu prowadzącego (Starosta i Wicestarosta Powiatu Grajewskiego), Burmistrz i Wiceburmistrz Miasta Grajewo, przyjaciele szkoły, nauczyciele i – oczywiście – nasza licealna młodzież.

                 Zgodnie z konwencją projektu kulturalno-edukacyjnego to właśnie konferansjerzy – Kinga Glińska i Dawid Burzyński – snuli niezwykle frapującą opowieść o  życiu i twórczości pisarza, który przeżył cały romantyzm, choć „romantykiem nie był”. Nasi zdolni prowadzący, prezentując Fredrowską wędrówkę biograficzno-literacką, zwrócili szczególną uwagę na cztery jej istotne aspekty: miłość, wolność twórczą, patriotyzm oraz stosunek pisarza do romantyzmu właśnie. Ich narracyjna powiastka została wzbogacona o różne artystyczne formy, które zachwyciły Uczestników i które pozwoliły też na eksplorację artystycznego uniwersum Fredry. Przyjrzyjmy się zatem jeszcze raz dokonaniom naszych Licealistów, myślami powracając do wtorkowego popołudnia, kiedy to ucztowaliśmy ostatni dzień karnawału, ucztowaliśmy po szlachecku, uroczyście, zgodnie z przebogatą linią staropolskiej obrzędowości wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych zwyczajów.

           

                      25 II 2020 r., godz. 17.00-19.00

                      Wieczorek poetycki inauguruje dyrektor I LO Grzegorz Curyło, który wita Gości, dziękując im jednocześnie za przyjęcie zaproszenia. Następnie utalentowana Aleksandra Czaplicka śpiewa „Życia małą garść”, wprowadzając wszystkich obecnych do kalejdoskopowej opowieści o  życiu i twórczości Aleksandra  Fredry. A słowa pieśni, trzeba przyznać, są celnym komentarzem do Fredrowskiej ścieżki biograficznej i twórczej też:

          Oto jest wspomnień mała garść.

          Zapytaj, ile jesteś wart...?

          Niech prowadzą w miejsca te

          Gdzie Ci dobrze było... i gdzie źle.

          Niech prowadzą Ciebie teraz w miejsca te.

                    Za chwilę pojawiają się konferansjerzy, których głosy usłyszeć można z końca „kawiarnianej” sali. Idąc ku scenie, rozdają zakładki do książki, specjalnie na tę okazję przygotowane przez Dominikę Dziekońską. Na każdej zakładce widnieje cytat, aforyzm, jakaś myśl Fredrowska, np. „O, długo pohuka, kto babę oszuka”, „Im dalej w las, tym więcej drzew”, Pierwej sobie potem tobie”, „Wszyscy tańcowali, a tyś skrzypka zapłacił”, „Niech się dzieje wola Nieba, / Z nią się zawsze zgadzać trzeba”, „Dobra żona, męża korona”.

                I  dalej już, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez polonistkę Emilię Świderską, podążamy artystycznym traktem wydeptanym przez dziewiętnastowiecznego „geniusza samorodnego”, który nie przygotowywał się do pisania długoletnimi studiami, a mimo to zadziwiał „talentem tryskającym dowcipem, talentem nacechowanym namaszczeniem poetycznym”.

                    Konferansjerzy z charakterystycznym dla siebie wdziękiem snują narrację o  bohaterze naszego wieczorku poetyckiego, przeplataną deklamacją listów oraz wierszy pisarza – „Stary Śpiewak”, „Spalić nie spalić”. Zdolni recytatorzy (Patrycja Kuzia, Aleksandra Czaplicka, Zuzanna Pytel, Grzegorz Curyło) umilają słuchaczom czas oryginalnymi i jakże pomysłowymi interpretacjami tekstów literackich. Z kolei Elina Pavliv, Zuzanna Pytel, Emilia Nagel, Marcel Formejster, Anna Czapska, Natalia Maciorowska, Patrycja Kuzia, Patryk Pawłowski i Grzegorz Curyło (tak, tak – pan dyrektor występuje na szkolnej scenie teatralnej w każdej edycji wieczorku) odsłaniają kulisy szlacheckiego i mieszczańskiego świata komediowych bohaterów. Formuła teatralno-scenicznego nawiązania do „Ślubów panieńskich”, „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz” oraz „Zemsty” ożywia, w  sensie estetycznym, całość opowieści.

                  Etiuda w wykonaniu Jakuba Cisły, który specjalnie na tę okoliczność napisał tekst piosenki (wyśpiewanej przez Aleksandrę Wierzchowską), a także skomponował muzykę na pianino, jest – bez wątpienia – crème de la crème naszego wieczorku. Z kolei rytmiczny mazur w wykonaniu Julii Bućko, Julii Przyborowskiej, Weroniki Bukowskiej, Weroniki Sikorskiej, Karola Cieślaka, Michała Kozłowskiego, Piotra Łajewskiego i Pawła Łajewskiego stanowi komentarz do prezentowanego na scenie żywego obrazu. Komizm sytuacyjny, tak charakterystyczny dla Fredry, wybrzmiewa również w tym  tanecznym kroku o metrum ¾.

                   Teksty znanych piosenek („Niebo z moich stron”, „Przeżyłam z tobą tyle lat”, „Żyłem jak chciałem”, „Ocalić od zapomnienia”), w autorskich aranżacjach Karoliny Maciorowskiej, Anny Zyskowskiej, Kingi Glińskiej i Gabrieli Rong oraz Natalii Maciorowskiej, są swoistym kluczem do zrozumienia świata literackiego artysty, który ukazał mistrzostwo w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. I dlatego też nasza propozycja artystyczna odwołuje się do obrazu-syntezy sztuk, wszak autor „Męża i żony” to przecież znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, autentyczny sztukmistrz.

                      Na drugą część wieczorku składa się barwna prelekcja o Fredrze i jego utworach, choć – na szczęście – nie tylko komediach. Prof. Krzysztof Korotkich (UwB) z wielką swadą opowiada o mistrzu słowa, który „zajmował się życiem”, który „uratował Polskę od ogólnej melancholii”, który – jak to profesor ujął  – „jest prekursorem psychoanalizy społecznej”.

                    Nad estetycznym kształtem wieczorku poetyckiego pracowało wiele osób, bowiem zadań do zrealizowania, ze względu na artystyczny zakres przedsięwzięcia, było bardzo dużo. Sztuka deklamacji, partie wokalne i  taneczne, żywy obraz, etiuda muzyczna, teatralne rekwizyty, przygotowanie zakładek do książek, gablot tematycznych, zaproszeń oraz przystosowanie sali gimnastycznej do nowych potrzeb – wszystko to wymagało wytężonej oraz skoordynowanej pracy całego zespołu. Organizatorzy imprezy kulturalnej – pomysłodawczyni cyklu Emilia Świderska (scenariusz i reżyseria), Jolanta Lamirowska (scenografia) i  dyr. Grzegorz Curyło serdecznie dziękują wszystkim, zarówno Uczniom, jak i  innym osobom za artystyczne zaangażowanie i życzliwość. Jeszcze raz kłaniamy się nisko wszystkim Gościom, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie.

           dr Emilia Świderska

        • POMOC DLA WIKTORII

        • 28.02.2020
        • Tłusty Czwartek był wyjątkowo słodkim dniem w naszej szkole. We współpracy z innymi wolontariuszami zorganizowaliśmy kiermasz na rzecz Wiktorii Zalewskiej. Dziewczynka jest dwunastolatką z Grajewa, która zmaga się z chorobą nowotworową i jest pod stałą opieką specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.  Walkę o normalne dzieciństwo toczy już pięciu lat.

           Akcja charytatywna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Wspólnie zebraliśmy 1180 PLN, które przekazaliśmy na pomoc w leczeniu Wiktorii .

          Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w akcję. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wrażliwością naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Wiktorii życzymy dużo wytrwałości i szybkiego powrotu do zdrowia.

          Klasa IA

          i wychowawca: Ewa Krajewska

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 37127