• Godziny pracy

• REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Postanowienia ogólne

1. Z wypożyczalni i czytelni mogą korzystać bezpośrednio wszyscy ucz-niowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

2. Wypożyczalnia udostępnia swoje zbiory od początku września do końca czerwca każdego roku szkolnego.

3. Każdy czytelnik zobowiązany jest zaznajomić się z regulaminem wypo-życzalni i czytelni.

4. Korzystanie z wypożyczalni i czytelni jest bezpłatne.

5. W bibliotece należy zachowywać się cicho.

6. W bibliotece można uzyskać informacje o zbiorach oraz sposobie posłu-giwania się katalogami.

7. Korzystający z usług wypożyczalni i czytelni mają możliwość uzyskania porad bibliograficznych oraz konkretnych informacji w oparciu o materiały zgromadzone w bibliotece.

8. W przypadku zmiany szkoły lub klasy, czytelnik zobowiązany jest do po-informowania o tym fakcie nauczyciela-bibliotekarza oraz do zwrotu wypo-życzonych zbiorów.

9. Czytelnicy rezygnujący z nauki zobowiązani są do przedstawienia w se-kretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzonego pieczęcią biblioteki i pod-pisem bibliotekarza zwrot wypożyczonych materiałów.

10. Absolwenci szkoły zobowiązani są do potwierdzenia zwrotu wypoży-czonych materiałów poprzez uzyskanie podpisu bibliotekarza na tzw. karcie obiegowej.

Wypożyczanie zbiorów

1. Czytelnik może wypożyczać książki, czasopisma oraz materiały audiowi-zualne wyłącznie na swoje nazwisko.

2. Wypożyczonych książek nie należy przekazywać osobom trzecim.

3. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek (czytelnik samodzielnie poszukuje interesujących go książek), z wyłączeniem księgozbioru podręcz-nego czytelni oraz zbiorów audiowizualnych (udostępnia je bibliotekarz).

4. Poradniki, słowniki, encyklopedie oraz albumy udostępniane są w czytel-ni. W sytuacjach wyjątkowych czytelnik może wypożyczyć książkę z księ-gozbioru podręcznego po godz. 1430 danego dnia i zwrócić ją do godz. 900 dnia następnego.

5. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres nie dłuższy niż 3 ty-godnie.

6. W uzasadnionych przypadkach (pisanie referatów, prac długotermino-wych, tworzenie prezentacji, przygotowywanie się do konkursów i olim-piad), można (za zgodą bibliotekarza) wypożyczyć większą liczbę książek na okres dłuższy niż 3 tygodnie.

7. Jeżeli czytelnik nie przeczytał wypożyczonej książki, a nie ma na nią za-mówień, może przedłużyć (za zgodą bibliotekarza) okres korzystania z niej.

8. Istnieje możliwość wypożyczenia książek na okres wakacji przy uwzglę-dnieniu obowiązku ich zwrotu w terminie do 10 września danego roku.

9. Istnieje możliwość zarezerwowania książki. Prośbę czytelnika o zarezer-wowanie mu książki uwzględnia się według kolejności składanych zamó-wień.

10. Jeżeli czytelnik nie zgłosi się po zarezerwowaną książkę w uzgodnio-nym terminie, bibliotekarz może ją wypożyczyć innemu czytelnikowi

11. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę, zobowiązany jest do odkupienia takiej samej. Jeśli jest to niemożliwe, powinien dostar-czyć inną, o podobnej wartości materialnej i merytorycznej (bibliotekarz su-geruje tytuł książki).