• Projekt "Do oglądania-film"

• Autorski Projekt Edukacyjny „do oglądania – film”

W dniach 17-19 kwietnia 2018 r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w trzeciej części innowacyjnego Projektu Edukacyjnego zatytułowanej: Projekt „do oglądania – film”.
                      Projekt realizowany był przez uczniów i z myślą o uczniach, a wspierany przez dyrekcję, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Uczestnicy projektu aktywnie brali udział w happeningu „Filmowe Drzewa”, prowadzili prelekcje poświęcone historii kina pod hasłem:
           „ Kino dawniej i dziś” , prezentowali nagrane przez siebie filmy w cyklu „Filmowe impresje”. Ważnym elementem projektu  był wieczór filmowy połączony z dyskusją na temat filmu „Twój Vincent”. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się szkolny escape room :„ Strasznie
          i śmiesznie”.  Projektowi towarzyszyła też wystawa prac uczniowskich inspirowana filmem:
           „ Artyści filmowi w karykaturze”. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursie filmowym „Kocham kino” i w konkursie na przebranie za postać z filmu.

Wyjątkową część projektu stanowił wieczór przedwojennej piosenki filmowej, który dostarczył wielu przeżyć estetycznych i wzruszeń. Szkolni artyści zaprosili do „Cafe Fogg” swoich rodziców, dziadków, nauczycieli i przyjaciół, by przy cieście i kawie mogli posłuchać pięknych melodii z przedwojennego kina.

Realizację projektu dopełnił panel dyskusyjny poświęcony podsumowaniu tej innowacji.

Autorski Projekt Edukacyjny „do oglądania – film” stał się  formą promowania sztuki
           i wdrażania uczniów do odbioru kultury elitarnej.

Mimo braku w polskiej szkole przedmiotu edukacja filmowa, istnieje nie tylko potrzeba, ale i konieczność uwzględniania filmu w pracy z uczniami. Zwłaszcza, że może on stanowić atrakcyjne narzędzie dydaktyczne sprzyjające realizacji całościowej koncepcji nauczania, która wskazuje na potrzebę rozwijania w sposób spójny obszarów intelektualnych, emocjonalnych, społecznych i kreatywnych wśród młodzieży. Film, oddziałując za pomocą słowa, obrazu i dźwięku, angażując widza emocjonalnie i intelektualnie, pozwala na rozwijanie u uczniów wszystkich wspomnianych obszarów.

Autorki Projektu:

Barbara Aleksandrowicz i Beata Lachowicz