• WYJĄTKOWA INAUGURACJA  JUBILEUSZU SZKOŁY
        • WYJĄTKOWA INAUGURACJA JUBILEUSZU SZKOŁY

• 18.10.2018 13:51
        •

•         W 2019 roku grajewskie liceum skończy 100 lat!  Ten wyjątkowy Jubileusz społeczność szkolna ma zamiar obchodzić z właściwą powagą i w poczuciu wyjątkowej rangi rocznicy.
                  Jubileusz szkoły został już zainaugurowany. W dniu 9 października br. na scenie Gra-jewskiego Centrum Kultury zaprezentowano spektakl „Promieniowanie – Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie”. Wystąpiły artystki Polskiego Salonu Słowa, Poezji i Teatru z Toronto, które specjalnie na tę okoliczność przyjechały do Grajewa z Kanady! Licznie zgormadzona widownia podziwiała aktorski kunszt Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej, które przez prawie dwie godziny nie tylko przybliżyły postać polskiej Noblistki, ale także wieloma cen-nymi uwagami skłoniły do niezwykle aktualnej refleksji o wadze wiedzy i nauki we współ-czesnym świecie i roli, jaką najnowsze naukowe ustalenia mogą odegrać dla rozwoju ludz-kości i cywilizacji. Tematyka  ta  jest  szczególnie cenna dla młodzieży,  która pobiera naukę i ma dopiero przed sobą decyzję dotyczącą kształtu swego dorosłego życia i dalszej eduka-cyjnej drogi.

Po zakończeniu spektaklu, przyjętego owacją na stojąco, w serdecznej rozmowie z wi-dzami aktorki przekazały pozdrowienia od środowiska polonijnego z Kanady, a Pani Agata Pilitowska  odczytała  list  skierowany  do  uczestników  wydarzenia  przez  jego  inicjatorów i fundatorów, Państwa Barbarę (z domu Kuczewską – absolwentkę grajewskiego liceum, Matura 1975) i Waldemara Niklińskich.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem artyzmu obu aktorek, z uwagą i skupieniem przy-jęliśmy bogate przesłanie filozoficzne spektaklu. Jeszcze raz dziękujemy Państwu Nikliń-skim za wspaniały pomysł sprowadzenia spektaklu do Grajewa, a Artystkom za ich znako-mitą grę. Dziękujemy również Panu Dyrektorowi Tomaszowi Dudzińskiemu za udostępnie-nie sali, a pracownikom GCK za konkretną pomoc przy realizacji przedstawienia. Jesteśmy przekonani, ze wszyscy widzowie mieli świadomość uczestnictwa w wyjątkowym wydarze-niu artystycznym. Trudno było sobie wymarzyć lepszą inaugurację Jubileuszu 100-lecia szkoły.

Grzegorz Robert Curyło

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży Liceum Kopernika
          i Mieszkańcy Grajewa.

W tym szczególnym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  zaczynamy również obchody 100-lecia istnienia naszego liceum. Upłynęło wiele lat, od kiedy opuściliśmy liceum, miasto i Pol-skę, ale wracamy myślami i wspomnieniami do naszych wspaniałych nauczycieli, kolegów, lat młodości. Grajewo i Ziemia Wiska są nam zawsze bliskie, tu otrzymaliśmy podstawy wiedzy, kształtowały się nasze charaktery, tu mamy rodzinę – mama Basi: Janina Kuczewska, była polonistka, a ojciec Waldemara: Czesław Nikliński był historykiem i dyrektorem szkoły w Szczuczynie, oboje są dziś z nami.

„Promieniowanie – rzecz o Marii Skłodowskiej Curie”, to skrócona wersja biografii wielkiej Polki, jednej z największych uczonych świata. W ubiegłym roku obchodziliśmy 150 rocznicę jej urodzin i warto, abyśmy wszyscy, szczególnie młode pokolenie przypomniało sobie jej życiorys. Maria Curie dzięki swemu samozaparciu, wytrwałości, niezmiernej pracy, talentowi i odrobinie szczęścia osiągnęła szczyty nauki świa-towej. Wspólnie z mężem Piotrem Curie zbudowała największą rodzinę nauki, gdzie nagrodę Nobla otrzy-mali: Maria, Piotr i ich córka Irena. Ich zięć został przyjęty do Francuskiej Akademii Nauk, a ich wnuki zo-stały światowej sławy naukowcami. My oboje, dziś będąc lekarzami, mieliśmy szczęście otrzeć się o wielką naukę, pracując w Narodowym Instytucie Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Osobiście poznaliśmy kilku laureatów Nagrody Nobla i można powiedzieć, że Barbara jest jedną z niewielu Polek, która opublikowała dwie prace w jednym z najlepszych czasopism naukowych świata: „Science”.

Chcielibyśmy, aby ten spektakl był natchnieniem do nauki i pracy dla młodzieży. Marzenia mają wielką siłę przebicia. Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom aktorkom z Teatru Polskiego w Toronto: Pani Marii Nowotarskiej i Pani Agacie Pilitowskiej, aktorkom międzynarodowej sławy, które znamy osobiście, że ze-chciały przyjechać do Grajewa i dzięki temu Grajewo stanęło obok metropolii Europy i Stanów.

Dziękujemy Państwu, dzisiejszym widzom, że zechcieliście przyjąć nasze zaproszenie na wieczór przygody z Marią Curie i jej córką Ewą. Serdecznie dziękujemy Panom Dyrektorom Liceum: Grzegorzowi Curyło i Jarosławowi Kozikowskiemu oraz Dyrektorowi Centrum Kultury Tomaszowi Dudzińskiemu za współorganizację dzisiejszego spektaklu.

Zapraszamy na „Promieniowanie"

Barbara Niklińska z domu Kuczewska