Autorski Projekt „Do oglądania-Teatr”
W dniach 28 III – 5 IV 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 4 części Edukacyjnego Projektu: Projekt „do oglądania- Teatr”.
28 III grupa entuzjastów teatru wzięła udział w spektaklu „Doktor Żywago” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Stał się on inspiracją do przeprowadzenia dnia 3 kwietnia 2019 r. innowacyjnej lekcji języka polskiego: „Rozważny czy romantyczny? - „Doktor Żywago” na scenie musicalowej.” W zajęciach uczestniczyło 45 uczniów, a lekcję przeprowadziły dwie nauczycielki : Beata Lachowicz i Barbara Aleksandrowicz.
Na początku uczniowie podzielili się pierwszymi wrażeniami po obejrzeniu przedstawienia. Podkreślali, że „Doktor Żywago” nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o miłości – aktualną bez względu na miejsce i czas.
Pod kierunkiem nauczycielek przeanalizowano uniwersalne przesłanie tekstu kultury oraz nowatorską formę musicalową. Podkreślano rozmach dzieła przejawiający się w wykorzystaniu różnorodnych środków technicznych, ekspresji teatralnej( gra aktorska, śpiew, muzyka) oraz sztuk plastycznych ( scenografia, kostiumy),
Innowacyjność zajęć polegała na tym, że uczestniczyła w nich młodzież z dwóch klas. Lekcja umożliwiła wymianę myśli pomiędzy uczniami, którzy nie pracują na co dzień w tak dużym zespole. Zajęcia prowadziły dwie nauczycielki, co wykraczało poza znany uczniom schemat. Siedzieli oni swobodnie, bowiem lekcja miała charakter panelu dyskusyjnego. Forma ta dawała możliwość dyskusji, polemiki, budowania wniosków i zapisywania ich w postaci grafu.
W ramach Projektu w szkole odbyły się też pokazy oryginalnych uczniowskich spektakli oraz prezentacje mające na celu przybliżenie arkanów sztuki teatralnej, np. Rodzaje sztuki teatralnej, Tworzywo teatru, Teatr uliczny, Tadeusz Kantor – artysta totalny.
Stałym już elementem Projektu stały się happeningi. Tym razem grupa dziewcząt zaprezentowała układ taneczny do współczesnej muzyki inspirowany motywem theatrum mundi pt. „Życie to jest teatr – dialog masek”, a uczniowie klas pierwszych i drugich przedstawili krótkie formy pantomimiczne w ramach „teatru otwartego”.
Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa prac plastycznych „Teatr w plakacie zaklęty, minikonkurs wiedzy o teatrze i projekt „Rekwizytornia”.
Zwieńczeniem Projektu był spektakl teatralno-muzyczny „Mosty”, który został wystawiony w Grajewskim Centrum Kultury 4 IV. Przedstawienie poruszało problem budowania relacji międzyludzkich, miłości, zrozumienia, wybaczenia- wartości jakże fundamentalnych dla funkcjonowania społeczeństwa. W spektaklu wykorzystano różnorodne środki wyrazu: muzykę, śpiew, grę aktorską, taniec, multimedia, scenografię, światło i rekwizyty. Inspiracją dla twórców stała się piosenka aktorska, dlatego artyści wcielili się w aktorów śpiewających, prezentując dawne i współczesne przeboje.
Dziękujemy naszym uzdolnionym uczniom, ludziom kreatywnym, wrażliwym na piękno słowa, wnikliwym i krytycznym obserwatorom świata, artystom o licznych talentach: muzycznym, plastycznym, wokalnym, tanecznym, retorycznym i owładniętych pasją odkrywania nowych dróg. Jesteśmy wdzięczne za wspólną pracę, wzajemną inspirację, dostarczanie niezapomnianych wzruszeń i doznań estetycznych, dzielenie się sobą, swoimi przemyśleniami i emocjami.
Zapraszamy do tworzenia kolejnej edycji Projektu w roku szkolnym 2019 – 2020.
Dzięki takiej postawie uczniów, dyrekcji, nauczycieli, rodziców i społeczności lokalnej innowacje edukacyjne ,jesteśmy przekonane, mają głęboki sens i zapewniają wysoką jakość.
Autorki Projektu:
Beata Lachowicz i Barbara Aleksandrowicz
Harmonogram imprezy
ZAPROSZENIE
repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Galeria zdjęć
brak danych