Projekt "Do oglądania-film"
Autorski Projekt Edukacyjny „do oglądania – film”
W dniach 17-19 kwietnia 2018 r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w trzeciej części innowacyjnego Projektu Edukacyjnego zatytułowanej: Projekt „do oglądania – film”.
Projekt realizowany był przez uczniów i z myślą o uczniach, a wspierany przez dyrekcję, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Uczestnicy projektu aktywnie brali udział w happeningu „Filmowe Drzewa”, prowadzili prelekcje poświęcone historii kina pod hasłem:
„ Kino dawniej i dziś” , prezentowali nagrane przez siebie filmy w cyklu „Filmowe impresje”. Ważnym elementem projektu był wieczór filmowy połączony z dyskusją na temat filmu „Twój Vincent”. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się szkolny escape room :„ Strasznie
i śmiesznie”. Projektowi towarzyszyła też wystawa prac uczniowskich inspirowana filmem:
„ Artyści filmowi w karykaturze”. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursie filmowym „Kocham kino” i w konkursie na przebranie za postać z filmu.Wyjątkową część projektu stanowił wieczór przedwojennej piosenki filmowej, który dostarczył wielu przeżyć estetycznych i wzruszeń. Szkolni artyści zaprosili do „Cafe Fogg” swoich rodziców, dziadków, nauczycieli i przyjaciół, by przy cieście i kawie mogli posłuchać pięknych melodii z przedwojennego kina.
Realizację projektu dopełnił panel dyskusyjny poświęcony podsumowaniu tej innowacji.
Autorski Projekt Edukacyjny „do oglądania – film” stał się formą promowania sztuki
i wdrażania uczniów do odbioru kultury elitarnej.Mimo braku w polskiej szkole przedmiotu edukacja filmowa, istnieje nie tylko potrzeba, ale i konieczność uwzględniania filmu w pracy z uczniami. Zwłaszcza, że może on stanowić atrakcyjne narzędzie dydaktyczne sprzyjające realizacji całościowej koncepcji nauczania, która wskazuje na potrzebę rozwijania w sposób spójny obszarów intelektualnych, emocjonalnych, społecznych i kreatywnych wśród młodzieży. Film, oddziałując za pomocą słowa, obrazu i dźwięku, angażując widza emocjonalnie i intelektualnie, pozwala na rozwijanie u uczniów wszystkich wspomnianych obszarów.
Autorki Projektu:
Barbara Aleksandrowicz i Beata Lachowicz
Harmonogram imprezy
Galeria zdjęć
brak danychIntro
Pokaz 1
Pokaz 2