• Postanowienia ogólne

1. Z wypożyczalni i czytelni mogą korzystać bezpośrednio wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
        2.  Wypożyczalnia udostępnia swoje zbiory od początku września do końca czerwca każdego roku szkol-nego.
        3. Każdy czytelnik zobowiązany jest zaznajomić się z regulaminem wypożyczalni i czytelni.
        4.  Korzystanie z wypożyczalni i czytelni jest bezpłatne.
        5.  W bibliotece należy zachowywać się cicho.
        6.  W bibliotece można uzyskać informacje o zbiorach oraz sposobie posługiwania się katalogami.
        7.  Korzystający z usług wypożyczalni i czytelni mają możliwość uzyskania porad bibliograficznych oraz konkretnych informacji w oparciu o materiały zgromadzone w bibliotece.
        8.  W przypadku zmiany szkoły lub klasy, czytelnik zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie nauczyciela-bibliotekarza oraz do zwrotu wypożyczonych zbiorów.
        9.  Czytelnicy rezygnujący z nauki zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego pieczęcią biblioteki i podpisem bibliotekarza zwrot wypożyczonych materiałów.
        10. Absolwenci szkoły zobowiązani są do potwierdzenia zwrotu wypożyczonych materiałów poprzez uzyska-nie podpisu bibliotekarza na tzw. karcie obiegowej.

Wypożyczanie zbiorów:

1.  Czytelnik może wypożyczać książki, czasopisma oraz materiały audiowizualne wyłącznie na swoje nazwisko.
        2.  Wypożyczonych książek nie należy przekazywać osobom trzecim.
        3.  W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek (czytelnik samodzielnie poszukuje interesujących go książek), z wyłączeniem księgozbioru podręcznego czytelni oraz zbiorów audiowizualnych (udostępnia je bibliotekarz).
        4.  Poradniki, słowniki, encyklopedie oraz albumy udostępniane są w czytelni. W sytuacjach wyjątkowych czytelnik może wypożyczyć książkę z księgozbioru podręcznego po godz. 1430 danego dnia i zwrócić ją do godz. 900 dnia następnego.
        5.  Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres nie dłuższy niż 3 tygodnie.
        6.  W uzasadnionych przypadkach (pisanie referatów, prac długoterminowych, tworzenie prezentacji, przygotowywanie się do konkursów i olimpiad), można (za zgodą bibliotekarza) wypożyczyć większą liczbę książek na okres dłuższy niż 3 tygodnie.
        7.  Jeżeli czytelnik nie przeczytał wypożyczonej książki, a nie ma na nią zamówień, może przedłużyć (za zgodą bibliotekarza) okres korzystania z niej.
        8.  Istnieje możliwość wypożyczenia książek na okres wakacji przy uwzględnieniu  obowiązku  ich  zwrotu  w terminie do 10 września danego roku.
        9.  Istnieje możliwość zarezerwowania książki. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie mu książki uwzględnia się według kolejności składanych zamówień.
        10.  Jeżeli czytelnik nie zgłosi się po zarezerwowaną książkę w uzgodnionym terminie, bibliotekarz może ją wypożyczyć innemu czytelnikowi
        11.  Czytelnik, który zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę, zobowiązany jest do odkupienia takiej samej. Jeśli jest to niemożliwe, powinien dostarczyć inną, o podobnej wartości materialnej i merytorycznej (bibliotekarz sugeruje tytuł książki).